Η Εσκάλδες «σκόρπισε» στους 5 ανέμους την Βελέζ και έκλεισε «ραντεβού» με την ΑΕΚ

Η Ίντερ Εσκάλδες ήταν καλύτερη, διέλυσε με 5-1 την Βελέζ και πήρε την πρόκριση στον δεύτερο προκριματικό γύρο του Conference League, όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ.

Το πρώτο παιχνίδι του ζευγαριού θα λάβει χώρα στις 24 Ιουλίου στη Νέα Φιλαδέλφεια και ο επαναληπτικός μια εβδομάδα αργότερα στην Ανδόρα.

Το ματς

Οι Βόσνιοι έχασαν πέναλτι με τον Χάσκιτς στο 39′ και πέντε λεπτά αργότερα ο Γκιγιόμ Λόπες έκανε το 1-0 για την Ίντερ Κλαμπ. Ο ίδιος παίκτης στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, για να μειώσει η Βελέζ στο 53′ με τον Όρετς.

Στο 57′ ο Ντομί έδωσε ξανά «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του και «καθάρισε» την πρόκρισή της μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, για να διαμορφώσει το 4-1 στο 84′ ο ίδιος παίκτης. Την τελική… πινελιά έβαλε ο Αντρέου με το 5ο γκολ των γηπεδούχων στο 90’+2′.