Live: Γαλλία-Βέλγιο 1-0 (τελικό)

Τέλος του αγώνa. Η Γαλλία στους «8» του EURO 2024.

93′: Κίτρινη κάρτα στον Μανγκαλά.

88′: Διπλή αλλαγή για το Βέλγιο, Λουκεμπάκιο και Ντε Κετελάρ αντικατέστησαν Καράσκο και Καστάν.

85′: ΓΚΟΛ η Γαλλία. Ο Καντέ βρήκε με πάσα τον Κολό Μουανί και εκείνος άνοιξε το σκορ, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα αφού κόντραρε και στον Βερτόνγκεν.

83′: Ο Ντε Μπρόινε δεν κατάφερε να νικήσει τον Μενιάν με όμορφο μακρινό σουτ.

76′: Κίτρινη κάρτα στον Βερτόνχεν.

74′: Μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία, ο προωθημένος για ένα κόρνερ, Σαλιμπά, απέφυγε όμορφα τον Ντοκού, αλλά πλάσαρε άουτ.

71′: Ευκαιρία για το Βέλγιο, με τον Μενιάν να αποκρούει με υπερένταση μια προσπάθεια του Λουκάκου.

69′: Ο Γκριζμάν έστρωσε την μπάλα στον Τσουαμενί, αλλά εκείνος σούταρε ξανά ωηλά άουτ.

63′: Πρώτη αλλαγή και για το Βέλγιο, ο Μανγκαλά αντικατέστησε τον Οπεντά.

62′: Πρώτη αλλαγή στο ματς, για τη Γαλλία, Κολό Μουανί στη θέση του Τουράμ.

54′: Ο Εμπαπέ συνέκλινε από τα αριστερά και πλάσαρε με φάλτσο, λίγο πάνω από την εστία του Καστέλς.

49′: Ευκαιρία για τη Γαλλία, ένα ακόμα μακρινό σουτ του Τσουαμενί, η μπάλα κόντραρε και στον Φαές πριν ο Καστέλς αποκρούσει εντυπωσιακά σε κόρνερ

46′: Πρώτη επιθετική ενέργεια από τον Εμπαπέ, ολοκληρώθηκε με μια απογοητευτική σέντρα του.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος ημιχρόνου.

45′: Μεγάλη ευκαιρία για τη Γαλλία, μετά από ατομική ενέργεια του Εμπαπέ που έκανε άν-κάτω τη βέλγικη άμυνα, η μπάλα έφτασε στον Τσουαμενί, ο οποίος σούταρε με πολύ δύναμη ψηλά άουτ.

39′: Ευκαιρία για τη Γαλλία, ο Τσουαμενί έπιασε μακρινό σουτ-βολίδα, λίγο πάνω από την εστία.

27′: Ευκαιρία για το Βέλγιο, μετά από γύρισμα του Ντοκού, ο Καράσκο σούταρε πάνω στον Ερναντές. Η φάση εξετάστηκε για πέναλτι, δεν δόθηκε.

25′: Κίτρινη κάρτα και στον Ραμπιό.

24′: Ο Ντε Μπρόινε εκτέλεσε απευθείας, με τον Μενιάν να αιφνιδιάζεται αλλά να αποκρούει με τα πόδια.

23′: Κίτρινη κάρτα στον Γκριζμάν για φάουλ του στον Ντοκού, στημένη σε καλή θέση η μπάλα για το Βέλγιο.

14′: Ευκαιρία για τη Γαλλία, ο Εμπαπέ σούταρε από πλεονεκτική θέση, με την μπάλα να κοντράρει στον Ονάνα και να καταλήγει κόρνερ.

12′: Γκριζμάν και Κουντέ συνεργάστηκαν όμορφα, το συρτό γύρισμα του δεύτερου δεν βρήκε παίκτη της Γαλλίας.

2′: Πρώτη τελική του αγώνα για τη Γαλλία, με ένα γυριστό σουτ του Ραμπιό να μην ανησυχεί τον Καστέλς.