Live: Βέλγιο-Ρουμανία 2-0 (Τελικό)

Τέλος στο ματς: Βέλγιο-Ρουμανία 2-0!

Τέσσερα λεπτά ο έξτρα χρόνος

88΄ Αλλαγή για Ρουμανία: Σορέσκου αντί του Ράτσιου

85′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρουμανία με τον Άλιμπεκ, έδιωξε σχεδόν πάνω στη γραμμή ο Καστάνιε.

82′ Ευκαιρία για το Βέλγιο, με τον Τροσάρ να βγαίνει σε θέση βολής, αλλά δίστασε να εκτελέσει προτίμησε πάσα για Λουκάκου και κόπηκε.

81΄ Αλλαγή για Ρουμανία: Ο Αλιμπέκ στη θέση του Ντραγκούς

80′ ΓΚΟΛ το Βέλγιο, 2-0! Βολέ του τερματοφύλλακα Καστέλς, η μπάλα φτάνει στον Ντε Μπρόινε, που βρέθηκε σε θέση βολής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

76′  Αλλαγή για Βέλγιο: Βγαίνει ο τραυματίας Τεάτ και τη θέση του παίνει ο Ντεμπάστ.

72′ Διπλή αλλάγη για το Βέλγιο: Μέσα Μανγκαλά και Καρασκό. Έξω Τίλεμανς και Ντοκού

68′ Σούπερ ευκαιρία για τη Ρουμανία! Ο Μαν βρέθηκε φάτσα με την εστία, αλλά τον νίκησε ο Καστέλς.

67΄ Διπλή αλλαγή για τη Ρουμανία:  Ο Χάτζι αντί του Μ.Μάριν και ο Ολάρου αντί του Μιχάιλα

65′ Κίτρινη στον Μ. Μάριν

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΚΟΛ, παραμένει το 1-0! Είναι οριακά οφσάιντ.

63′ ΓΚΟΛ το Βέλγιο, 2-0! Κάθετη του Ντε Μπρόινε για τον Λουκάκου, που από οριακή θέση “εκτελεί” τον Νίτσα.

60′ Κίτρινη στον Μπάντσου.

56′ Αλλαγή για το Βέλγιο: Ο Τροσάρ στη θέση του Λουκεμπάκιο.

48′ Ευκαιρία για τη Ρουμανία! Η ομάδα του Ιορντανέσκου βγήκε στην κόντρα με τον Μιχάιλα, αλλά το σουτ που έπιασε ήταν άστοχο, με την μπάλα να περνάει αρκετά πάνω από την αντίπαλη εστία.

Έναρξη στο β’ μέρος!

Λήξη ημιχρόνου με το Βέλγιο να είναι μπροστά 1-0σκορ με 1-0

43′ Απειλεί το Βέλγιο! Εδώ θα μπορούσε να κάνει το 2-0, καθώς ο Λουκεμπάκιο μοίρασε κάθετα για τον Ντε Μπρόινε, αλλά το σουτ του τελευταίου ήταν εξαιρετικά αδύναμο.

35′ Κίτρινη στον Λουκεμπάκιο για φάουλ στον Ντράγκουσιν.

23′ Νέα καλή στιγμή για το Βέλγιο! Ο Ντοκού βρέθηκε στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, αλλά τον έκοψε η άμυνα της Ρουμανίας την ύστατη στιγμή.

13′ Μεγάλη ευκαιρία για το Βέλγιο! Ο Λουκάκου απαλλάχθηκε από τον προσωπικό του αντίπαλο με το εκτόπισμά του, αλλά στη συνέχεια δεν μπόρεσε να εκτελέσει όπως ήθελε από εξαιρετική θέση και πήρε το κόρνερ.

5′ Απειλεί η Ρουμανία! Κεφαλιά του Μπούρτσα και ο Βέλγος τερματοφύλακας παραχωρεί κόρνερ

2′ ΓΚΟΛ το Βέλγιο, 1-0! Ο Λουκάκου έφυγε στην κόντρα, μοίρασε στον Ντοκού, που έδωσε ξανά στον φορ της ομάδας και αυτός έστρωσε την μπάλα στον Τίλεμανς, που με σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Σέντρα στον αγώνα

Η ανάκρουση των εθνικών ύμνων τώρα.

Είσοδος των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

4-1-4-1 η Ρουμανία με τον Νίτσα στα δοκάρια. Αριστερό μπακ ο Μπάνκου και δεξί ο Ράτσιου, με τους Μπούρκα και Ντραγκουσίν στα στόπερ. Ο Μ.Μαρίν μπροστά τους και οι Μιχάιλ, Στάντσιου, Ρ.Μαρίν και Μαν πιο μπροστά. Ο Ντραγκούς αιχμή.

Με 3-4-3 παρατάσσει τους «κόκκινους διαβόλους» ο Ντομένικο Τεντέσκο, δίνοντας φανέλα βασικούς στον Βερτόνχεν, ενώ το 4-1-4-1 επέλεξε ο Ρουμάνος προπονητής.

Βέλγιο (Ντομένικο Τεντέσκο): Καστέλς – Καστάνιε, Φάες, Βερτόνχεν – Ντοκού, Τίλεμανς, Ονάνα, Τεάτε – Ντε Μπρόινε, Λουκεμπάκιο, Λουκάκου

Ρουμανία (Εντουάρντ Ιορντανέσκου): Νίτσα – Ράτσιου, Ντράγκουσιν, Μπούρτσα, Μπάντσου – Μ. Μαρίν – Μαν, Ρ. Μαρίν, Στάντσιου, Μιχάιλα – Ντράγκους

Διαιτητής: Σιμόν Μαρτσίνιακ. Βοηθοί: Τόμας Λίστκιεβιτς, Άνταμ Κούπσκικ (ΠΟΛ). 4ος: Ντονάτας Ρούμσας (ΛΙΘ). VAR: Ρόμας Κβιατκόβσκι, Μπάρτος Φρανκόβσκι (ΠΟΛ), Νέιτς Καϊτάζοβιτς (ΣΛΒ)

Καλησπέρα. Θα παρακολουθήσουμε τον αγώνα Βέλγιο-Ρουμανία για τη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Euro 2024 .