Live: Πολωνία – Αυστρία 1-3 (τελικό)

Τέλος του αγώνα, Πολωνία-Αυστρία 1-3.

85′: Απίστευτη ευκαιρία για την Αυστρία, με τον Λάιμερ να περνάει τον Σέζνι, αλλά να μην μπορεί να σκοράρει προ κενής εστίας από πλάγια θέση.

81′: Διπλή αλλαγή για την Αυστρία, Γκρέγκοριτς και Σμιντ αντικατέστησαν τους σκόρερ, Μπαουμγκάρτνερ και Αρναούτοβιτς.

78′: ΓΚΟΛ η Αυστρία. Ο Αρναούτοβιτς εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι, χαμηλά στην αριστερή γωνία του Σέζνι κάνοντας το 3-1 για την ομάδα του,

77′: Πέναλτι για την Αυστρία. Ο Σάμπιτζερ βγήκε τετ-α-τετ με τον Σέζνι και προσπάθησε να τον περάσει, με τον Πολωνό τερματοφύλακα να τον ανατρέπει και να δέχεται την κίτρινη κάρτα.

75′: Αλλαγή για τους Πολωνούς, Γκροζίτσκι στη θέση του Σλιζ.

69′: Ευκαιρία για την Πολωνία, με τον Πεντζ να έχει απάντηση στο απειλητικό σουτ του Σβιντέρσκι.

67′: ΓΚΟΛ η Αυστρία. Σε μια φάση που ξεκίνησε με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, ο Αρναούτοβιτς έκανε εξαιρετική προσποίηση και ο Μπαουμγκάρτνερ πλάσαρε εύστοχα, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην Αυστρία! 2-1.

64′: Κίτρινη κάρτα και στον Λεβαντόφσκι.

59′: Αναγκαστική αλλαγή για την Αυστρία, ο Ντάνσο στη θέση του σκόρερ Τράουνερ.

53′: Κίτρινη κάρτα στον Σλιζ της Πολωνίας, η πρώτη στο ματς.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου, Πολωνία-Αυστρία 1-1.

30′: ΓΚΟΛ για την Πολωνία. Μετά από φάση διαρκείας μπροστά στα καρέ της Αυστρίας, ένα πρώτο σουτ του Μπεντνάρεκ σταμάτησε στον Τράουνερ αλλά στη συνέχεια ο Πιόντεκ βρέθηκε στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

23′: Ο Σέζνι βγήκε νικητής σε τετ-α-τετ με τον Αρναούτοβιτς, ήταν και σε θέση οφσάιντ ο Αυστριακός επιθετικός.

18′: Ευκαιρία για την Πολωνία, μετά από συρτό γύρισμα του Φρανκόφσκι, ο Ζαλέφσκι σούταρε υπό πολύ καλές προϋποθέσεις, ψηλά άουτ.

9′: ΓΚΟΛ η Αυστρία. Ο Μουένε έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Τράουνερ άνοιξε το σκορ με υπέροχη κεφαλιά.

2′: Πρώτη τελική στο ματς για την Αυστρία, με τον Σέζνι να μπλοκάρει εύκολα ένα μακρινό σουτ του Πος.

Η Πολωνία αντιμετωπίζει την Αυστρία, για τηn 2η αγωνιστική του 4ου ομίλου στο EURO 2024.

Οι ενδεκάδες:

Πολωνία (Πρόμπιερτζ, 3-5-2): Σέζνι – Νταβίντοβιτς, Μπεντνάρεκ, Κίβιορ – Φρανκόφσκι, Σλιζ, Πιοτρόφσκι, Ζαλέφσκι, Ζιελίνσκι – Μπούκσα, Πιόντεκ

Αυστρία (Ράγκνικ, 4-2-3-1): Πεντζ – Πος, Λίενχαρτ, Τράουνερ, Μουένε – Γκρίλιτς, Ζίβαλντ – Λάιμερ, Μπαουμγκάρντνερ, Σάμπιτσερ – Αρναούτοβιτς.