Live: Ιταλία – Αλβανία 2-1 (τελικό)

Τέλος του αγώνα.

92′: Φολορούσνο μέσα, έξω ο Μπαρέλα.

90′: Μπαλιά στην πλάτη του Καλαφιόρι, ο Μανάι μπαίνει από πλάγια θέση στην περιοχή και τσιμπάει, η μπάλα περνά λίγο άουτ. Την βρήκε ίσα-ίσα ο Ντοναρούμα, δεν το είδε ο διαιτητής.

83′: Νταρμιάν και Ρετέγκι μέσα, Ντιμάρκο και Σκαμάκα έξω για την Ιταλία.

77′: Κριστάντε και Καμπιάσο μέσα για την Ιταλία, έξω οι Πελεγκρίνι, Κιέζα.

76′: Μέσα ο Μανάι, έξω ο Μπρόγια για την Αλβανία.

75′: Δυνατό φάουλ χωρίς λόγο του Χότζα στον Φρατέζι. Κίτρινη κάρτα στον Αλβανό.

68′: Χότζα και Λάτσι στις θέσεις των Ασάνι και Σεφέρι για την Αλβανία.

60′: Ο Κιέζα πιάνει φαλτσαριστό σουτ με το αριστερό από τα όρια της περιοχής, η μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας.

56′: Νέα μεγάλη ευκαιρία για την Ιταλία, αλλά μετά την υπέροχη πάσα του Ντιμάρκο ο Φρατέζι δεν μπορεί να νικήσει τον Στρακόσα. Οφσάιντ ο δεύτερος, ως μη γενόμενη η φάση.

51′: Κάρτα τελικά και στον Μπρόγια.

51′: Κάρτα στον Καλαφιόρι για τράβηγμα στον Μπρόγια. Φάουλ σε καλό σημείο για τους Αλβανούς.

49′: Σέντρα του Κιέζα, ο Ντιμάρκο δεν μπορεί στην κίνηση να εκτελέσει. Πιέζει η Ιταλία για το τρίτο γκολ…

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Τέλος ημιχρόνου.

45′: Καλή στιγμή για την Ιταλία. Σέντρα του Κιέζα, κεφαλιά του Πελεγκρίνι, άουτ η μπάλα

40′: Κεφαλιά πάσα του Πελεγκρίνι από το ημικύκλιο, ο Σκαμάκα έκανε διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή, απέκρουσε με το πόδι ο Στρακόσια

33′: Δοκάρι για την Ιταλία! Ο Φρατέζι με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή σημάδεψε το κάθετο του Στρακόσια

21′: Κάρτα στον Πελεγκρίνι, ο οποίος πανέξυπνα με φάουλ έκοψε την επικίνδυνη κόντρα της Αλβανίας.

17′: ΓΚΟΛ η Ιταλία. Ο Σκαμάκα σουτάρει, η μπάλα κοντράρει και στρώνεται από κακή απομάκρυνση στον Μπαρέλα, ο οποίος με εκπληκτικό σουτ στην κίνηση με το εξωτερικό αφήνει άγαλμα τον Στρακόσα για το 2-1.

16′: Ο Ντιμάρκο περνά τον Χισάι και κάνει γύρισμα… μαχαιριά, ο Τζιμσίτι παίρνει την μπουκιά από το στόμα του Σκαμάκα που ήταν έτοιμος να σκοράρει σε κενή εστία.

11′: ΓΚΟΛ η Ιταλία. Ο Πελεγκρίνι εκτελεί το κόρνερ με πάσα για τον Ντιμάρκο, αυτός του την επιστρέφει και ο Πελεγκρίνι κάνει γλυκιά σέντρα στο δεύτερο δοκάρι όπου ο αμαρκάριστος Μπαστόνι εκτελεί τον Στρακόσια.

2′: Ο Κιέζα γυρίζει παράλληλα, ο Σκαμάκα αφήνει και ο Πελεγκρίνι πιάνει αμαρκάριστος το πλασέ στην κίνηση που περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

1′: ΓΚΟΛ η Αλβανία. Ο Ντι Μάρκο εκτέλεσε ένα πλάγιο άουτ από τα δεξιά προς τα πίσω, ο Μπαϊράμι μπήκε στην πορεία της μπάλας, την έκλεψε και με δυνατό σουτ νίκησε τον Ντοναρούμα για το 1-0 της Αλβανίας.

Άρχισε το ματς.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία κοντράρεται στην πρεμιέρα της με αντίπαλο την επικίνδυνη Αλβανία.

Οι ενδεκάδες:

Ιταλία: Ντοναρούμα – Ντιμάρκο, Καλαφιόρι, Μπαστόνι, Ντι Λορέντζο – Μπαρέλα, Ζορζίνιο – Κιέζα, Πελεγκρίνι, Φρατέζι – Σκαμάκα.

Αλβανία: Στρακόσια, Χισάι, Τζιμσιτί, Αγέτι, Μιτάι, Ραμαντάνι, Ασλάνι, Μπαϊράμι, Σεφέρι, Ασάνι, Μπρόγια.