Ligue 1: Έσπασε την… κατάρα η Μονακό, ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά για τη Λιόν

Η Μονακό νίκησε για πρώτη φορά από τις αρχές Δεκεμβρίου στο «Λουί Ντε», καθώς επικράτησε με 1-0 της Ρεν και κατάφερε να σπάσει την… κατάρα τεσσάρων μηνών που την ήθελε χωρίς νίκη στην έδρα της.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε για την ομάδα του Άντι Χίτερ ο Μαγνές Ακλιούς στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

Η Λιόν με μια τρομερή ανατροπή, επικράτησε με 3-1 της Ναντ εκτός έδρας και ανέβηκε στη 10η θέση του γαλλικού πρωταθλήματος με 38 βαθμούς.

Η ομάδα του Πιερ Σαζ αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ 16ο λεπτό από το τέρμα του Ματίς Αμπλίν, κατάφερε να βγάλει αντίδραση και να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 75ο λεπτό, ο Αλεξάντερ Λακαζέτ ισοφάρισε για λογαριασμό των «Λιονέ» και ο Μαμαντού Φοφανά δύο λεπτά αργότερα ολοκλήρωσε την ανατροπή. Το τρίτο γκολ πέτυχε για τη Λιόν, ο Γκιφτ Όρμπαν στις καθυστερήσεις του αγώνα και συγκεκριμένα στο 90+7′ διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.