ΒΙΝΤΕΟ: Η Άρσεναλ συνεχίζει απτόητη και περιμένει την Λίβερπουλ

Έχει ξεχάσει τι σημαίνει ήττα η Άρσεναλ! Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα επικράτησε… σβηστά με σκορ 2-0 της Λούτον και ανέβηκε προσωρινά πρώτη στη βαθμολογία της Premier League και πλέον περιμένει να δει τι θα κάνει αύριο η Λίβερπουλ.

Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού η Άρσεναλ, μπήκε φουριόζα και πήρε τον έλεγχο με αποτέλεσμα να ψάχνεται διαρκώς για το προβάδισμα το οποίο και πήρε στο 24ο λεπτό με τον Χάβερτς να σερβίρει στον Έντεγκαρντ για το 1-0. Η μεγάλη πίεση των γηπεδούχων είχε ως αποτέλεσμα η Άρσεναλ να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων, με τον Χασιόκα να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 2-0 στο 44′

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα έκανε άψογη διαχείριση. Κράτησε μακριά από την περιοχή της τη Λούτον, μπορούσε να πετύχει και τρίτο γκολ, αλλά δεν το έκανε, παίρνοντας τελικά την 9η νίκη της στα 10 τελευταία παιχνίδια

Στο άλλο ματς που έγινε την ίδια ώρα, Μπρέντφορντ και Μπράιτον έμειναν στο 0-0 με το τελικό αποτέλεσμα να χαλάει τους γηπεδούχους, αφού έχασαν την ευκαιρία να ξεφύγουν περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας.