Χάντμπολ: Έκλεισε θέση στον τελικό του Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος γυναικών ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ έκανε το πρώτο βήμα για να κατακτήσει το 7ο Κύπελλο της ιστορίας του στο χάντμπολ γυναικών, νίκησε το Πανόραμα με 24-21 και προκρίθηκε στον τελικό του 20ού Final 4 του Κυπέλλου γυναικών Λουξ, που φιλοξενείται στο Γυμναστήριο Μελισσίων.

Ο ΠΑΟΚ θα παίξει για 10η φορά σε τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος και θα διεκδικήσει το 7ο τρόπαιο, στον τελικό της Δευτέρας (11/3, 20:00, ΕΡΤ 3). Ο αντίπαλός του θα αναδειχθεί από τον δεύτερο ημιτελικό (20:00), ανάμεσα στην κυπελλούχο Νέα Ιωνία και το Πανόραμα.

Το Πανόραμα μπόρεσε να ελέγξει τον ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο, να προηγηθεί με 7-4 στο 15′, να διατηρήσει προβάδισμα δύο γκολ, με 9-7 (21′) και 11-9 (25′).

Όμως στο τελευταίο πεντάλεπτο ήρθε το ξέσπασμα του ΠΑΟΚ, ο «Δικέφαλος» πέτυχε σερί 5-0, με την Πορτογαλίδα πλέι μέικερ, Μαριάνα Ασεβέδο να πετυχαίνει τρία συνεχόμενα γκολ, να παίρνει το σκορ από το 11-11 και να το πηγαίνει στο 14-11, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 14-12.

Στο 2ο ημίχρονιο ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 17-13 (35′) και 18-14 (39′). Με δύο γκολ από την Κερλίδη η διαφορά άνοιξε στα επτά γκολ, 21-14, στο 45′. Στα τελευταία 15 λεπτά ο ΠΑΟΚ έριξε τον ρυθμό, έκανε οικονομία δυνάμεων, το Πανόραμα δεν είχε απαντήσεις και έτσι φυσιολογικά το τελικό 24-21.