Live: Βόλος-ΟΦΗ 3-1 (τελικό)

Τέλος του αγώνα.

Πέντε τα λεπτά των καθυστερήσεων.

82′: Αλλαγή για τον Βόλο, με τον Ασεχνούν να περνάει εκτός και τον Μωραϊτη να παίρνει τη θέση του.

73′: : Δύο ακόμη αλλαγές για τον ΟΦΗ: Εκτός οι Μεγιάδο και Φελίπε, εντός οι Αποστολάκης και Ισέκα.

70′ ΓΚΟΛ ο Βόλος! Στα όρια της περιοχής ο Μπερτόγλιο πήρε την μπάλα, απέφυγε τον Βούρο και εκτέλεσε τον Μπάουμαν για το 3-1.

67′ Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Εκτός οι Ριέρα και Γκλάζερ, τις θέσεις τους πήραν οι Μοσκέρα και Γκαγιέγος.

65′ Αλλαγή για τον Βόλο, στη θέση του Ντε Καμπς ο Λούνα.

60′ ΓΚΟΛ ο Βόλος! Εκτελέστηκε από τον Ασεχνούν φάουλ στα δεξιά, ο Σιέλης βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο και κεφαλιά σημείωσε το 2-1.

48′: Είδε κάθετα τον Μπερτόγλιο στην περιοχή ο Ασεχνούν, ο Αργεντινός έκανε το σουτ, αλλά ήταν αδύναμο και ο Μπάουμαν μπλόκαρε.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο. Αλλαγή για τον Χρήστο Κόντη, με τον Μπερτόγλιο να παίρνει τη θέση του Τρουιγιέ.

Τέλος πρώτου ημιχρόνου: Βόλος-ΟΦΗ 1-1

40′ Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Νέιρα για τον ΟΦΗ, τη θέση του παίρνει ο Χιμένεθ.

31′ ΓΚΟΛ ο Βόλος! Έπαιξαν με πάσα το κόρνερ οι γηπεδούχοι, η μπάλα στρώθηκε στον Ντε Καπς που έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Βούρο και κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Κατοχυρώνεται ως αυτογκόλ στον Βούρο το τέρμα της ισοφάρισης του Βόλου.

27′ Πάτησε περιοχή ο Ασεχνούν και έκανε το γύρισμα, αλλά δεν μπόρεσε ο Γκαρσία να έρθει σε επαφή με την μπάλα.

22′ Φώναξαν για χέρι του Σιέλη από τη σέντρα του Μπακού στον πάγκο του ΟΦΗ, δεν φαίνεται να υπάρχει κάτι.

18′ Καλή εκτέλεση φάουλ του Ασεχνούν από μακρινή απόσταση, έδιωξε σε κόρνερ ο Μπάουμαν. Πρώτη φάση για τον Βόλο.

13′ ΓΚΟΛ ο ΟΦΗ! Ανοίγουν το σκορ οι Κρητικοί, με τον Μπακού να μην κάνει καλό γύρισμα στην περιοχή, ο Μύγας έδιωξε πάνω στον Νέιρα που έστρωσε στον Λάρσον, ο οποίος με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ με το αριστερό άνοιξε το σκορ.

10′ Βαθιά μπαλιά του Λάρσον, βγήκε και μάζεψε ο Κόβατς.

4′ Αναπτύχθηκε από τα δεξιά ο ΟΦΗ, δεν μπόρεσε όμως ο Νέιρα να απειλήσει την εστία του Κόβατς.

1′ Άρχισε ο αγώνας.

Τηρείται η ενός λεπτού σιγή για τα θύματα στα Τέμπη πριν από ένα χρόνο…

Διαιτητής: Ανδριανός Βοηθοί: Πάτρας, Τοροσιάδης Τέταρτος: Κατσικογιάννης VAR: Γκορτσίλας, Κωνσταντίνου

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Μπάουμαν – Λάρσον, Λουκάο, Βούρος, Αμπάντα – Μεγιάδο, Γκλάζερ – Μπακού, Νέιρα, Ριέρα – Φελίπε.

Βόλος (Χρήστος Κόντης): Κόβακς – Άλχο, Ασλανίδης, Σιέλης, Μύγας – Ντε Καμπς, Τσοκάνης, Τρουιγιέ – Κόμπα, Ασεχνούν, Γκαρσία.

Πάμε και στις ενδεκάδες…

Από την άλλη, ο ΟΦΗ πριν από τρεις μέρες βρέθηκε να χάνει με 2-0 από το 20ό λεπτό της εκτός έδρας αναμέτρησής του με τον ΠΑΣ Γιάννινα, καταφέρνοντας να αντιδράσει στο δεύτερο ημίχρονο και να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας. Όντες σαφώς ανώτεροι στο δεύτερο 45λεπτο, οι Κρητικοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν για το τελικό 2-2, χάρη σε δύο γκολ του Μπάκιτς, στο 68’ και στο 83’, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Χωρίς νίκη μέσα στο 2024 η ομάδα της Μαγνησίας, πήρε το τελευταίο της τρίποντο στις 17 του περασμένου Δεκέμβρη, όταν είχε επικρατήσει με 2-1 στην έδρα της Λαμίας. Έκτοτε «τρέχει» αρνητικό σερί έντεκα διαδοχικών αγώνων για πρωτάθλημα και Κύπελλο, έχοντας 8 ήττες και 3 ισοπαλίες. Έρχεται από την εκτός έδρας ήττα με 2-0 στη Θεσσαλονίκη και στην έδρα του Άρη, ενώ πλέον ισοβαθμεί με ΠΑΣ Γιάννινα και Κηφισιά στην τελευταία θέση και δύο βαθμούς μακριά από τον 11ο Παναιτωλικό.

Σέντρα στις 15:00.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης του Βόλου με τον ΟΦΗ για την 25η αγωνιστική της Super League 1.