Serie A: Η Τζένοα «καθάρισε» την Ουντινέζε από το πρώτο ημίχρονο

Την ανοδική της πορεία συνέχισε  η Τζένοα, η οποία μία εβδομάδα μετά την ισοπαλία με τη Νάπολι, πανηγύρισε σημαντική εντός έδρας νίκη, επικρατώντας άνετα με 2-0 της Ουντινέζε για την 26η αγωνιστική της Serie A!

Οι «ροσομπλού» δεν χρειάστηκαν τίποτα παραπάνω από ένα… καυτό τετράλεπτο προς τα τέλη του πρώτου ημιχρόνου, εκεί όπου χτύπησαν δύο φορές με το μαγικό ψαλιδάκι του Ρετέγκι στο 36′ και την ωραία καρφωτή κεφαλιά του Μπάνι στο 40′ για να «καθαρίσουν» το ματς. Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα για τους γηπεδούχους στις αρχές της επανάληψης, όταν η Ουντινέζε έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Κρίστενσεν στο 49′.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο παρέμεινε στη 12η θέση με 33 βαθμούς, μειώνοντας τη διαφορά με την πρώτη εξάδα στους 7 βαθμούς.