Ligue 1: Επέστρεψε στις νίκες η Ρεν, σπουδαίο «διπλό» για την Τουλούζ

Στον δρόμο των επιτυχιών επέστρεψε η Ρεν μετά την ήττα της μεσοβδόμαδα από τη Μίλαν, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τα πλέι οφ του Europa League. Συγκεκριμένα επικράτησε με 3-1 της Κλερμόν για την 22η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος και πλησίασε τις ευρωπαϊκές θέσεις της κατάταξης.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Τεριέ που σκόραρε δύο φορές στο παιχνίδι (58’ και 64’), ενώ ένα τέρμα σημείωσε ο Ομαρί (31’). Για τους φιλοξενούμενους μείωσε ο Ματσιμά (62’).

Επίσης σπουδαία νίκη πανηγύρισε η Τουλούζ που επικράτησε με 2-1 της Μονακό και απομακρύνθηκε πό τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ισόπαλες με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν Ρεμς και Λανς, η οποία έχασε μεγάλη ευκαιρία να εδραιώσει την παρουσία της στην πρώτη εξάδα του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξε στο 41′ ο Ντιακίτε για τη Ρεμς, με τον Σαΐντ να ισοφαρίζει για τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.