Volley League Γυναικών: Πήρε τη ματσάρα με την ΑΕΚ ο Παναθηναϊκός

Μετά τη δεύτερη ήττα από την Ναντ και συνάμα τον αποκλεισμό από το CEV Challenge Cup ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με 3-2 σετ (26-24, 25-21, 17-25, 23-25, 15-13) της ΑΕΚ στο ντέμρπι της 14ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά το σκορ και να εναλλάσσονται το προβάδισμα. Ο Παναθηναϊκός ήταν ο πρώτος που πήρε διαφορά δύο πόντων (11-9), την οποία διεύρυνε στη συνέχεια (16-12).

Η ΑΕΚ μείωσε στο σκορ και κατάφερε σε κομβικό σημείο να πάρει δύο πόντους διαφορά (21-23), με τις «πράσινες» να βρίσκουν επιθετικές λύσεις και να φέρνουν το σετ στα ίσα (23-23). Η Ένωση έφτασε πρώτη σε θέση set ball (23-24), όμως οι γηπεδούχες με 3-0 σερί κατάφεραν να κλείσουν το σετ (26-24) και να πάρουν προβάδισμα στον αγώνα.

Αντίστοιχη έκβαση με το πρώτο σετ είχε το σκορ στο δεύτερο. Ο Παναθηναϊκός πήρε πιο νωρίς προβάδισμα δύο πόντων (8-6), ξεφεύγοντας στο +6 το οποίο διατήρησε έως τα τέλη του σετ (20-14). Η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει στην ελάχιστη απόσταση (22-21), όμως η δεύτερη κίτρινη στην Μπλάνκο για διαμαρτυρίες έδωσε ξανά διαφορά δύο πόντων στο «τριφύλλι». Με το σκορ στο 23-21, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έκανε με δύο πόντους σερί έκανε το 25-21 και διπλασίασε τα σετ της.

Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ έβγαλε αντίδραση στα δύο χαμένα σετ και πήρε από νωρίς μεγάλο προβάδισμα (4-12). Οι «πράσινες» βελτιώνοντας την υποδοχή τους, με σερί 7-0 μείωσαν στο ελάχιστο (11-12) μπαίνοντας ξανά στην διεκδίκηση του σετ. Βέβαια, η Ένωση βρήκε άμεσα απάντηση στο σερί του Παναθηναϊκού και διεύρυνε ξανά τη διαφορά στους οκτώ πόντους (13-21), την οποία διατήρησε για να μειώσει στα σετ με 17-25.

Στο τέταρτο σετ οι «πράσινες» ξεκίνησαν έχοντας τον προβάδισμα. Στα μέσα του σετ, οι ρόλοι άλλαξαν, με την ΑΕΚ να περνάει μπροστά (13-14). Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ πήρε… αέρα τριών πόντων (15-18), διαφορά την οποία διατήρησε έως τα τέλη του σετ. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ισοφαρίσει (23-23), όμως η ΑΕΚ ήταν αυτή που με σερί 2-0 πήρε το σετ (23-25) για το 2-2 στα σετ.

Το ματς κρίθηκε στο tie-break, όπου ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με μικρό προβάδισμα (3-1). Η ΑΕΚ ανέτρεψε το σκορ, διαχειρίζοντας το ελάχιστο προβάδισμα (8-9). Σε εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχες ισοφάρισαν (9-9) και με δύο άσσους της Σαμαντάν πήραν σε κομβικό σημείο απόσταση δύο πόντων (11-9). Με αυτή την απόσταση ο Παναθηναϊκός έφτασε σε match ball (14-12), και χάνοντας ένα πήραν το σετ με 15-13 και τη νίκη με 3-2 σετ.

Τα σετ: 26-24, 25-21, 17-25, 23-25, 15-13