Eurocup Γυναικών: Εκτός Ευρώπης με νέα ήττα ο Ολυμπιακός!

Ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε από τη συνέχεια του EuroCup. Η ομάδα του Θάνου Νίκλα ηττήθηκε με 70-65 από τη Ρίγα στη Λετονία και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση στη φάση των «32». Θυμίζουμε ότι η ομάδα του Πειραιά είχε ηττηθεί με 72-53 στο κλειστό του ΣΕΦ στο πρώτο ματς.

Πέντε διαδοχικοί πόντοι της Όττο έφεραν τη Ρίγα στο 5-0 στο ξεκίνημα του ματς. Η ομάδα του Θάνου Νίκλα μείωσε στον πόντο (7-6) με τη Χριστινάκη και στη συνέχεια οι πρωταθλήτριες Ελλάδας προσπέρααν με 9-10 με τη Βίτολα. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε πάλι (15-15) αλλά οι γηπεδούχες πάτησαν γκάζι για το 22-15 με τρίποντο της Κλαβό στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Με καλάθι και φάουλ της Τόμπιν, ο Ολυμπιακός μείωσε 22-18 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Η ομάδα του Θάνου Νίκλα έσφιξε την άμυνά της και ισοφάρισε 27-27 με πέντε διαδοχικούς πόντους της Χριστινάκη. Με βολή της Ελληνίδας γκαρντ, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας προηγήθηκαν με 30-31 τέσσερα περίπου λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα της Λετονίας πήρε και πάλι τα ηνία για το 38-33 με την Πούλβερε. Η Βίτολα διαμόρφωσε το 38-35 του ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκες» το προσπάθησαν αλλά τελικά λύγισαν με 70-65, παίζοντας κατά διαστήματα όμορφο μπάσκετ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-15, 38-35, 52-54, 70-65