Ligue 1: Έβγαλε αντίδραση η Μονακό, μοιρασιά στην Τουλούζη, νίκησε και η Μπρεστ

Αντίδραση έβγαλε μετά την βαριά ήττα από την Παρί η Μονακό, η οποία επικράτησε 2-0 της Μονακό για την 14η αγωνιστική της Ligue 1.

O… συνήθης ύποπτος Τακούμι Μιναμίνο άνοιξε το σκορ στο 9’ και ο Μπεν Γιεντέρ στο 90’+2’ «σφράγισε» την νίκη για τους «Μονεγάσκους», οι οποίοι ανέβηκαν στην 3η θέση με 27 βαθμούς.

Άνετη νίκη πήρε η Μπρεστ απέναντι στην Κλερμόν, με 3-0, και πλησίασε τις ευρωπαϊκές θέσεις ανεβαίνοντας στους 21 βαθμούς.

Ο Ντελ Καστίγιο σκόραρε με πέναλτι στο 20’ και έβαλε το… κερσάκι στο 51’ αφού είχε παρεμβληθεί το 2-0 του Λάζε.

Τουλούζ και Λοριάν έμειναν στο 1-1 και δεν απομακρύνθηκαν από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Νταλίνγκα άνοιξε το σκορ στο 72’ για τους γηπεδούχους όμως ο Μπάμπα Ντιένγκ ισοφάρισε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.