Eurocup: «Αυτοχειρία» του Παναθηναϊκού και ήττα… μισός αποκλεισμός!

Ο Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος για 37 λεπτά, είχε το ματς στα χέρια του αλλά έκανε φθηνά λάθη και τιμωρήθηκε από την ποιοτική Μέχελεν με ανατροπή και ήττα 80-84, ισοφαρίζοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα. Πλέον το «τριφύλλι» ψάχνει νίκη μέσα στην Τουρκία επί της Μπεσίκτας για την πρόκριση.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές στο παρκέ και στα πρώτα λεπτά αναζητούσαν τα πατήματά τους, με τη Μέχελεν να προηγείται με 4-6 στο 2′, αλλά τον Παναθηναϊκό να ανεβάζει ρυθμό στην επίθεση και να είναι «καυτός» από την περιφέρεια. Η ομάδα της Καπογιάννη προηγήθηκε με 7-6 στο 3′ με τρίποντο της Τσβίτκοβιτς, με την Τζόουνς με σερί 4-0 να διαμορφώνει το 14-9 στο 6′. Το επιμέρους σκορ του «τριφυλλιού» στο 7′ έφτασε το 12-0, με την Σταμολάμπρου με το τρίτο της εύστοχο σουτ από τα 6,75μ. (3/3) να στέλνει τις «πράσινες» στο +10 (19-9). Η Μέχελεν μείωσε σε 19-13 στο 8′, με τον Παναθηναϊκό να φτάνει ξανά στο +9 (24-15) στο 9′, με την Αλεξανδρή με απίθανο buzzer beater να γράφει το 29-20 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με το «τριφύλλι» να μετράει 5/6 τρίποντα!

Με την εκκίνηση της δεύτερης περιόδου η Μέχελεν προσπάθησε να απαντήσει με τον ίδιο νόμισμα στις «πράσινες», με τις Μπάρελ (3/4), Ρέσιμοντ (2/2) και Ναουάλερς (2/3) να έχουν συνολικά 7 τρίποντα. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 29-23 στο 11΄, με την Σταμολάμπρου να γράφει το 36-26 και να στέλνει το «τριφύλλι» για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά. Η Μέχελεν και πάλι από την περιφέρεια κατάφερε να πλησιάσει σε 40-34 στο 17΄, με τον Παναθηναϊκό να απαντά άμεσα σε επιμέρους 8-2 για το 48-36 στο 19′ και το μεγαλύτερο προβάδισμα μέχρι τότε στο ματς. Το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα της Καπογιάννη να έχει πετύχει 50 πόντους και να βρίσκεται στο +9 (50-41).

Στην έναρξη της τρίτης περιόδου ο Παναθηναϊκός στηρίχθηκε πάνω στη Ρέιντζ, που έκανε πάρτι και στις δύο ρακέτες, με το «τριφύλλι» να προηγείται με την Αμερικανίδα σέντερ αρχικά με 53-43 στο 21′ και με 58-47 στο 23′, φτάνοντας τους 15 πόντους στο ματς. Η αντίδραση της Μέχελεν όμως ήρθε άμεσα και πάλι από την περιφέρεια, με τις φιλοξενούμενες να έχουν φτάσει τα 8/14 τρίποντα και να μειώνουν σε 60-53 στο 25′ και να φτάνουν στο -4 (62-58) στο 27′. Στην κρίσιμη στιγμή όμως οι «πράσινες» έτρεξαν ένα σερί 4-0 για το 66-56 στο 29′, με την Σταμολάμπρου με νέο τρίποντο να διαμορφώνει το 69-60 και να φτάνει τους 18 πόντους (4/6 τριπ.), για να λήξει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 69-62.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου η Μέχελεν ξεκίνησε να παίζει τα ρέστα της στο παιχνίδι, με τις φιλοξενούμενες με την Μπάρελ πρωταγωνίστρια να μειώνει σε 71-66 στο 33′, με την Αμερικανίδα να φτάνει τους 18 πόντους. Η Παυλοπούλου με τρίποντο έδωσε ανάσα στον Παναθηναϊκό με 74-66, με την Μέχελεν με τις Ρις και Ρέσιμοντ να πλησιάζει σε απόσταση βολής (74-71) στο 35′. Η βοήθεια από τον πάγκο για τις «πράσινες ήρθε από την Χαιριστανίδου, που με 4 σερί πόντους διαμόρφωσε το 78-71, πριν η Μέχελεν μετά το αντιαθλητικό της Τζόουνς και 2 συνεχόμενα λάθη από το «τριφύλλι» μειώσει σε 78-77. Η Τζόουνς στο 38′ έγραψε το 80-77, όμως οι Βελγίδες με σερί 4-0 πέρασε μπροστά στο 39′ με 80-81 μετά από αρκετή ώρα. Η Μέχελεν διαμόρφωσε το 80-83 1:12 πριν το τέλος, με τον Παναθηναϊκό να χάνει πολλές ευκαιρίες για να σκοράρει, με τις Βελγίδες στα 19″ να γράφουν με 1/2 βολές το 80-84 και να παίρνουν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 29-20, 50-41, 69-62, 80-84