«Λύγισε» από την Κλουζ στο Αλεξάνδρειο ο Άρης!

Ο Άρης πάλεψε ως το τέλος, όμως λύγισε από τις απουσίες και την επιθετική του δυστοκία κόντρα στην Κλουζ. Ο Γκάλινατ έχασε διπλή επίθεση στο τέλος και το σκορ έγραψε 59-61 για την 5η αγωνιστική του Eurocup. Επόμενο ματς για τον Άρη στην έδρα της Μπούντουτσνοστ (8/11).

Ο Άρης μπήκε με ενθουσιασμό και τον Γκάλινατ ορεξάτο. Δύο τρίποντα του Αμερικανού έγραψαν γρήγορα το 6-0, με τον ίδιο να φτάνει τους 10 πόντους και τους «κιτρινόμαυρους να ξεφεύγουν με 15-3 και 17-7. Σταδιακά όμως η Κλουζ επέστρεψε και με τους Ρίτσαρντ, Στιπάνοβιτς μείωσε στο 22-19 της πρώτης περιόδου.

Ο επιθετικός ρυθμός των δύο ομάδων έπεσε κατακόρυφα στη συνέχεια. Στο 26′ ο Μποχωρίδης έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Άρη (27-25), όμως η καθίζηση ήταν διαρκής για το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη. Έτσι, ο Σίλεϊ, με το πρώτο του καλάθι έδωσε το παρθενικό προβάδισμα στην ομάδα του (27-29), αλλά ο Άρης κατάφερε να κλείσει το ημίχρονο με βραχεία κεφαλή στο 33-32 με βολές του Χάρελ.

Με τον Τολιόπουλο απενεργοποιημένο και τον Γκάλινατ κολλημένο στους 10 πόντους, αλλά και φορτωμένο πλέον με τρία φάουλ, ο Άρης είχε κολλήσει στο σκοράρισμα. Από την άλλη πλευρά ο Μέγιερις με έξι δικούς του πόντους έγραψε το 35-42, ο Κατσίβελης έδωσε προσωρινά λύσεις, όμως το τρίποντο του Έντι αύξησε κι άλλο την απόσταση (41-49). Το θετικό για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν η αντίδραση του τελευταίου λεπτού της τρίτης περιόδου, όπου με σερί 5-0 πήγε στο 46-49 (30′).

Μετά από μια δεκάλεπτη διακοπή λόγω προβλήματος στον πίνακα του γηπέδου, ο Άρης συνέχιζε σε θέση… κυνηγού. Ο Κατσίβελης κατέβασε στο μίνιμουμ τη διαφορά (52-53), ο Γκάλινατ επέστρεψε στο σκοράρισμα με τρίποντο και ο Καρ με βολές έβαλε τους «κτρινόμαυρους» ξανά μπροστά με 57-55 στο 37′. Με το σκορ 59-58 στο τελευταίο λεπτό, ο Μποχωρίδης αστόχησε και στη συνέχεια έστειλε τον Μέγερις στις βολές (2/2) για το 59-60 στα 25” πριν το φινάλε. Η τελευταία επίθεση πήγε στον Γκάλινατ, ο οποίος όμως έχασε διπλή προσπάθεια για να σκοράρει και έτσι η Κλουζ έφυγε νικήτρια με 59-61.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 33-32, 46-49, 59-61