Live: ΟΦΗ – Ολυμπιακός 0-2 (τελικό)

Τέλος του αγώνα.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

84′: Δύο αλλαγές για τον Ολυμπιακό. Σκάρπα και Καρβάλιο μέσα, Ποντένσε και Καμαρά εκτός.

82′: Ο Ποντένσε προσπάθησε να… κρεμάσει τον Μπάουμαν αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

79′: Μαρινάκης αντί Λάρσον για τον ΟΦΗ.

76′: Ο Μασούρας περνάει εκτός αγωνιστικού χώρου, τη θέση του παίρνει ο Αλεξανδρόπουλος.

Ο Ρέτσος έκανε ένα σκληρό τάκλιν στον Τοράλ, με τον παίκτη του Ολυμπιακού να δέχεται και την κίτρινη κάρτα.

72′: Ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ωραία ατομική ενέργεια του Τοράλ, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία.

69′: Κίτρινη στον Πορόσο για φάουλ στον Φελίπε.

67′: Δύο αλλαγές για τον ΟΦΗ. Ριέρα, Τοράλ μέσα, Ντίκο, Γκαγέγος έξω.

65′: Ελ Κααμπί και Μπιέλ μέσα, Γιόβετιτς, Σολμπάκεν έξω.

64′: Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Ωραία εκτέλεση φάουλ από τον Γιόβετιτς, ο Μπάουμαν απέκρουσε εντυπωσιακά.

60′: Ωραία οργανωμένη επίθεση του Ολυμπιακού, ο Γιόβετιτς έδωσε στον Μασούρα αλλά το διαγώνιο σουτ πήγε άουτ.

58′: Σκοράρει ο Μασούρας, αλλά υπάρχει οφσάιντ και δεν μετράει το γκολ.

56′: Πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς και την αντικρίζει ο Μαντί Καμαρά για φάουλ στον Μεγιάδο.

54′: ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός.Τραγικό λάθος στην άμυνα του ΟΦΗ, με τον Γιόβετιτς να προλαβαίνει και να τσιμπάει προ του Πασαλίδη, σπάει στον Ποντένσε και αυτός σε κενή εστία γράφει το 2-0 για τους ερυθρόλευκους.

46′: Ο Γιόβετιτς κάνει ωραία κάθετη προς τον Μασούρα, έδιωξε τελευταία στιγμή ο Πασαλίδης.

Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Μέσα ο Αμπάντα, έξω ο Καρώ. Χωρίς αλλαγές ο Ολυμπιακός.

Τέλος ημιχρόνου.

45′: Κακό σουτ του Μασούρα μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

34′: Τρομερή ανάπτυξη από τον Ολυμπιακό, ο Σολμπάκεν σπάει στον Γιόβετιτς, αυτός βγάζει με κάθετη μέσα στην περιοχή τον Ποντένσε, ο οποίος αντί να τελειώσει τη φάση πάει να γυρίσει στον Μασούρα και ο Καρώ διώχνει.

32′ Πέσιμο του Λουίς Φελίπε μετά από μονομαχία με τον Ρέτσο, «παίζετε» από τον Διαμαντόπουλο. Είχε αρχίσει και έπεφτε ο Πορτογάλος πριν έχει μια επαφή με τον αμυντικό του Ολυμπιακού.

Πρόβλημα αντιμετωπίζει και ο Καρώ, να δούμε αν θα συνεχίσει ή ο ΟΦΗ θα κάνει δεύτερη αναγκαστική αλλαγή. Ο Λαμπρόπουλος κάνει ήδη ζέσταμα πάντως.

29′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Κάθετη του Έσε, ο Γιόβετιτς δεν έκανε καλό τελείωμα, με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει ξυστά από την εστία του Μπάουμαν.

26’ Γρήγορη αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Σολμπάκεν βρίσκει τον Γιόβετιτς, ο οποίος κοντρολάρει και σουτάρει με τη μία αλλά ο Πασαλίδης του βάζει το «ΣΤΟΠ».

26′ Δεν μπορεί να συνεχίσει ο Μπάκιτς, μπήκε ο Φελίπε στη θέση του.

24′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό! Βαθιά μπαλιά του Καμαρά, προσπάθησε να κάνει κοντρόλ με το στήθος ο Γιόβετιτς και να σκοράρει, αλλά τον πρόλαβε και μπλόκαρε ο Μπάουμαν.

20′ Μπαλιά προς τον Σολμπάκεν στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, δυσκολεύτηκαν αλλά απομάκρυναν με την… τρίτη οι γηπεδούχοι.

19′ Φάουλ για τον ΟΦΗ. Κεφαλιά ο Πορόσο, βγήκε και μάζεψε στην συνέχεια ο Πασχαλάκης.

18′ Κακή επιλογή του Γιόβετιτς, πήγε να παίξει τον Μασούρα και ενώ είχε ελεύθερο τον Σολμπάκεν από την άλλη μεριά.

10′ Γκολ ο Ολυμπιακός! Ο Ολυμπιακός αποφεύγει την πίεση του ΟΦΗ, με τον Καμαρά να ανοίγει για τον Κίνι, αυτός να σπάει στον Μασούρα και ο τελευταίος με άψογη σέντρα βρήκε τον Ποντένσε ο οποίος αμαρκάριστος με πλασέ στην κίνηση εκτέλεσε τον Μπάουμαν για το 1-0.

9′ Γέμισμα ο Ποντένσε, μπλόκαρε εύκολα ο Μπάουμαν.