Eurocup: «Πλήρωσε» το πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Ρίγα ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πλήρωσε το τραγικό πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Ρίγα και γνώρισε την ήττα με 77-68 στο άδειο ΣΕΦ στην 2η αγωνιστική του Eurocup.

H ομάδα του Θάνου Νίκλα άργησε πολύ να μπει στο ματς και όταν προσπάθησε να το κάνει ήταν πλέον πολύ αργά, χωρίς να καταφέρει να αποφύγει την ήττα, ρίχνοντας απλώς και μόνο τη διαφορά, που έφτασε ακόμα και τους 24 πόντους στη διάρκεια της αναμέτρησης.

Η Ρίγα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει γρήγορα προβάδισμα με 0-6, με τον Ολυμπιακό να μην έχει λύσεις επιθετικά και την λετονική ομάδα να φτάνει σε διαφορά ακόμα και +14 (5-19) στο 6′. Οι «ερυθρόλευκες» προσπάθησαν να πλησιάσουν και μείωσαν σε 10-20, με τις φιλοξενούμενες όμως να ξεφεύγουν με πάλι με 14 πόντους (10-24), για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 14-24, χάρη σε σερί 4-0 του Ολυμπιακού.

H απάντηση της Ρίγα ήταν άμεση, με την λετονική ομάδα να «τρέχει» σερί 12-0 για να στείλει τη διαφορά στο +22 (14-36), με τις «ερυθρόλευκες» να είναι χωρίς σκορ παραπάνω από 4 λεπτά. Ο Ολυμπιακός ήταν εκτός αγώνα, με τη Ρίγα στο 17′ να φτάνει στο +23 (18-41), με την ομάδα του Νίκλα να εκμεταλλεύεται το φάουλ και από την γραμμή των βολών να «ροκανίζει» τη διαφορά στους -16 (25-41) στο 18′ με σερί 7-0. Η Ρίγα πήγε εκ νέου το σκορ στο 26-45, για να μειώσει σε 28-45 η Χριστινάκη με buzzer beater στο τέλος του ημιχρόνου.

O Oλυμπιακός προσπάθησε να αφήσει πίσω του το κακό πρώτο μέρος και στην επανάληψη μπήκε με ενέργεια στην αναμέτρηση, μειώνοντας σε 32-45 στο 14′, με τις «ερυθρόλευκες» στο 15′ να πλησιάζουν σε 34-45 με τη Μόρισον, αλλά τη Ρίγα να ξεφεύγει και πάλι με 34-51 στο 27′, με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με τις φιλοξενούμενες στο +15 (46-61).

Η Ρίγα πάτησε το… γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τη λετονική ομάδα να πηγαίνει ξανά τη διαφορά στους 18 πόντους (48-66) και ήταν αποφασισμένη να μην πετάξει στα σκουπίδια όσα είχε χτίσει σε όλο το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενες έλεγξαν πλήρως τον ρυθμό μέχρι το τέλος της αναμέτρησης, δεν επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να μπει σοβαρά στη διεκδίκηση της νίκης, φτάνοντας στην επικράτηση με 68-77.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 28-45, 46-61, 68-77