Ligue 1: Νέα «γκέλα» για τη Λιόν κοντρα στη Λοριάν!

Λιόν για γέλια και για κλάματα δεν νίκησε ούτε στην 8η αγωνιστική της Ligue 1! H ομάδα του Φάμπιο Γκρόσο, παρότι βρέθηκε να προηγείται με 3-1 της Λοριάν, δέχθηκε δύο γκολ και παραχώρησε ισοπαλία 3-3 στην αντίπαλό της. Έτσι βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.

Η φιλοξενούμενη Λοριάν «πάγωσε» τους γηπεδούχους στο 16′ με το γκολ του Κρουπί. Πέντε λεπτά αργότερα ο Νουαμά έφερε το ματς στα ίσα, ενώ στη συνέχεια ο Λακαζέτ με δυο τέρματα (22′,41′) διαμόρφωσε το 3-1.

Η Λοριάν μπήκε ξανά στο παιχνίδι με τον Κρουπί να πετυχαίνει στο 54′ το δεύτερο προσωπικό του τέρμα για το 3-2. Την παραμονή της Λιόν στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, «υπέγραψε» στο 79′ ο Γιονγκβά διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.

Αδιανόητα πράγματα έγιναν στο Μονπελιέ-Κλερμόν καθώς στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντιό χτυπήθηκε από κροτίδα αποχωρώντας με φορείο από το γήπεδο, ενώ ο Μπόρζες αποβλήθηκε εξαιτίας άσεμνων χειρονομιών προς την κερκίδα με τον διαιτητή να τον αποβάλει και εν συνεχεία να διακόπτει το ματς, ενώ το σκορ ήταν 4-2 υπέρ των γηπεδούχων.

Αμετακίνητη από την πρώτη τριάδα παρέμεινε η Μπρεστ η οποία παρότι βρέθηκε να χάνει στην έδρα της από την Τουλούζ ισοφάρισε στο 90’+3′ με τον Σατριάνο (1-1), διευρύνοντας το αήττητο σερί της.