Νέα νίκη για την Πολωνία του Μπαλτσερόφσκι

Η Πολωνία συνεχίζει τις εκπληκτικές εμφανίσεις στα προκριματικά του προ-προολυμπιακού τουρνουά, επικρατώντας της Βοσνίας με 83-76.

Ο νέος σέντερ του Παναθηναϊκού,  Αλεξάνταρ Μπαλτσερόφσκι ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 8 πόντους, 7 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 31:57 λεπτά συμμετοχής, με τον Ματέους Πονίτκα να είναι ο κορυφαίος για τους Πολωνούς, έχοντας 22  πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Οι Πολωνοί, πήραν από την αρχή τα ηνία της αναμέτρησης και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 27-19, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με προβάδισμα 13 πόντων (50-37).

Η Πολωνία συνέχισε την κυριαρχία της και στο δεύτερο ημίχρονο, φτάνοντας με άνεση στη νίκη, αφού ακόμη και όταν έριξε ρυθμό στο τέταρτο δεκάλεπτο, δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα από τους Βόσνιους, που είχαν σε καλή ημέρα τον Γιουσούφ Νούρκιτς (17π, 8ρ).

Με αυτή τη νίκη οι Πολωνοί έκαναν το 2/2 στα προκριματικά του προ-προολυμπιακού τουρνουά, που διεξάγεται στο Γκλίβιτσε της Πολωνίας.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 37-50, 55-70, 76-83