Live: Ιταλία – Σουηδία 1-0 Τελικό

Τέλος, η Ιταλία είναι στην επόμενη φάση του Euro.

93′ Κίτρινη κάρτα ο Μπουφόν για καθυστέρηση κίτρινη και ο Όλσον για φάουλ στον Τζάτζα σε προηγούμενη φάση

90′ Φάση στην κόντρα για την Ιταλία, ο Καντρέβα το σουτ, διώχνει ο Ίσακσον σε κόρνερ

88′ ΓΚΟΛ για την Ιταλία! Ατομική ενέργεια του Έντερ έξω από την περιοχή, αποφεύγει τα τάκλιν, πλασάρει τον Ίσακσον και ανοίγει το σκορ​.

85′ Μέσα ο Μπεργκ στη θέση του Γκουιντέτι

82′ Δοκάρι για την Ιταλία! Σέντρα από αριστερά, ο Παρόλο την κεφαλιά, στο οριζόντιο δοκάρι του Ίσακσον

79′ Αλλαγές των Σουηδών, με τον Ντουρμάζ και τον Λεβίτσκι να περνούν στον αγωνιστικό χώρο στη θέση των Φόρσμπεργκ και Έκνταλ

74′ Ο Ντε Ρόσι δίνει τη θέση του στον Μότα

73′ Ο Ζλάταν θα χάσει γκολ ΠΑΝΩ στην γραμμή, ευτυχώς για τον ίδιο ήταν σε θέση οφσάιντ

64′ Ο Φλορέντζι τη σέντρα από αριστερά, ο Καντρέβα από πολύ πλάγια κάνει γύρισμα προς το πέναλτι, πέφτει και μπλοκάρει ο Ίσακσον

59′ Πρώτη αλλαγή για Κόντε, έξω ο Πελέ, μέσα ο Τζάτζα

49′ Πρώτη ευκαιρία στον αγώνα, με τον Έντερ να πιάνει το σουτ στα όρια της περιοχής και την μπάλα να φεύγει λίγο άου

Ημίχρονο

41′ Μακρινό σουτ του Γκουιντέτι, καμία τύχη, πολύ ψηλά η μπάλα

31΄ Μπαλιά του Ντε Ρόσι, όμως ο Φλορέντσι είναι σε θέση οφσάιντ

28΄ Ωραία κεφαλιά του Ιμπραίμοβιτς, η μπάλα πέρασε άουτ

22΄ Κόρνερ για τους Σουηδούς, όμως απομάκρυνε η άμυνα της Ιταλίας

Ύστερα από 15 λεπτά έχει γίνει μόνο ένα σουτ από τον Φλορέντσι, όμως αυτό κατέληξε άουτ

Χωρίς κάποια μεγάλη στιγμή στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα, ωστόσο η Σουηδία δείχνει να έχει μπει καλύτερα

Ξεκίνησε ο αγώνας

Αυτή τη στιγμή οι δύο ομάδες μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο

Έχουν απομείνει 15 λεπτά μέχρι την έναρξη

Αναλυτικά οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ιταλία: Μπουφόν, Κιελίνι, Μπονούτσι, Μπαρτσάλι, Καντρέβα, Φλορέντσι, Τζιακερίνι, Ντε Ρόσι, Παρόλο, Έντερ, Πελέ.

Σουηδία: Ίσακσον, Όλσον, Γκράνκβιστ, Λίντελοφ, Γιόχανσον, Λάρσον, Έκνταλ, Κάλστρομ, Φόρσμπεργκ, Γκουιντέτι, Ιμπραΐμοβιτς.

Σε ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι η Ιταλία αντιμετωπίζει την Σουηδία, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του 5ου ομίλου και στόχος των δύο ομάδων είναι η νίκη.