ΒΙΝΤΕΟ-Αλπικό σκι: Δεύτερος στον κόσμο ο Αλέξανδρος Γκίννης

Νέο ιστορικό μετάλλιο πανηγύρισε η Ελληνική Χιονοδρομία με τον Αλέξανδρο Γκίννη στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αλπικού Σκι, που διεξάγεται στην Κουρσεβέλ της Γαλλίας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής του σκι τερμάτισε δεύτερος στον τελικό του σλάλομ και κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο, δύο εβδομάδες μετά το αντίστοιχο μετάλλιο που είχε κατακτήσει και σε αγώνα του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Ο Γκίννης έκανε δύο εντυπωσιακές καταβάσεις στον σημερινό τελικό. Με συνολικό χρόνο 1.39.70 αναδείχθηκε 2ος, δύο δέκατα του δευτερολέπτου πιο αργός από τον Νορβηγό Χένρικ Κριστόφερσεν. Ο Ιταλός Αλεξ Βιτατζερ κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Εκτός βάθρου, στην 4η θέση εμεινε ο Γαλλος χρυσός ολυμπιονίκης Κλεμπαντ Νοελ. Ο Γκίννης είχε τον δεύτερο ταχύτερο χρόνο μετά την πρώτη κατάβαση των αθλητών και την 12η επίδοση στην δεύτερη κατάβαση, αλλά συνολικά το άθροισμα τον ανέδειξε 2ο.

Αυτό είναι το πρώτο μετάλλιο οποιουδήποτε Έλληνα αθλητή σε οποιοδήποτε αγώνισμα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χιονοδρομίας.