Live: Λεβαδειακός – Ιωνικός 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Τεράστια νίκη για τον Λεβαδειακό με 1-0 επί του Ιωνικού στο ντέρμπι της… ουράς.

Τέλος στο ματς.

90+6′ Τεράστια ευκαιρία για τον Ιωνικό με την κεφαλιά του Σόουζα να μπλοκάρει στο φινάλε του ματς ο Στογιάνοβιτς.

Κόρνερ τώρα για τους γηπεδούχους.

90+4′ Μεγάλη στιγμή του Λεβαδειακού με το σουτ του Μύχου να βγάζει ο Χουτεσιώτης.

90+3′ Άσχημο γύρισμα του Άοσμαν.

90+1′ Μπλοκάρει ο Στογιάνοβιτς μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του.

Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις.

90′ Κόρνερ για Ιωνικό.

89′ Διακοπή στο ματς, καθώς ο Δούμτσιος είναι τραυματίας στο έδαφος.

Άστοχο το μακρινό σουτ που επιχείρησε ο Σάκιτς.

87′ Φάουλ για τον Ιωνικό, ευκαιρία για μια σέντρα.

86′ Με βαθιές μπαλιές προσπαθεί να δημιουργήσει φάσεις ο Ιωνικός.

82′ Κίτρινη κάρτα για τον Τζιμόπουλο.

82′ Σωτήριο τάκλιν του Σόουζα στο πλασέ του Δούμτσιου μέσα από τη μικρή περιοχή.

81′ Σέντρα του Λοβέρα, ο Άοσμαν δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας.

Ξανά στην επίθεση ο Λεβαδειακός.

75′ Τρομερή εκτέλεση του Βρακά στις… αράχνες, ακόμα πιο εντυπωσιακή η επέμβαση του Χουτεσιώτη! Κέρδος το κόρνερ για τους γηπεδούχους.

75′ Φάουλ σε καλό σημείο για τον Λεβαδειακό.

73′ Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Τσίμπσα που αποβάλλεται. Για τα επόμενα λεπτά ο Ιωνικός θα έχει αριθμητικό μειονέκτημα.

70′ Κόρνερ για τον Ιωνικό.

70′ Αλλαγή για τον Ιωνικό: Στη θέση του Ιωαννίδη, πέρασε ο Ελευθεριάδης.

69′ Πρώτη τελική του Λεβαδειακού στο δεύτερο ημίχρονο. Το σουτ του δεν ανησύχησε τον Χουτεσιώτη.

69′ Κόρνερ για τον Λεβαδειακό.

Για τρίτη φορά ο Ιωνικός απείλησε την εστία των γηπεδούχων με τον Άοσμαν.

66′ Ο Ιωαννίδης θα χτυπήσει καταλάθος τον Στογιάνοβιτς, με τον τερματογύλακα του Λεβαδειακού να δέχεται τις πρώτες βοήθειες και να συνεχίζει το παιχνίδι.

65′ Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία με τον Άοσμαν για τον Ιωνικό, με τον Σύριο μεσοεπιθετικό να κάνει για δεύτερη φορά σήμερα «τσαφ», μην μπορώντας να εκτελέσει σωστά από πλεονεκτική θέση.

63‘ Αλλαγές για τον Λεβαδειακό: Μέσα οι Τζημόπουλος και Τορό, έξω οι Κωνστανινίδης και Νίκας.

Ο αμυντικός του Λεβαδειακού μοιάζει να μην μπορεί να συνεχίσει.

60‘ Στο έδαφος ο Κωνσταντινίδης.

57‘ Φάουλ του Βρακά στον Σάκιτς.

50′ Νέα χαμένη ευκαιρία από τον Άοσμαν. Από το ύψος της μικρής περιοχή ο παίκτης του Ιωνικού θα αστοχήσει με κεφαλιά.

Μπλοκάρει σταθερά ο Χουτεσιώτης.

48′ Φάουλ σε καλό σημείο τώρα για τον Λεβαδειακό.

46′ Ευκαιρία για τον ΙωνικόΟ Άοσμα δεν κατάφερε να πιάσει καλά το σουτ, μέσα στην περιοχή, μετά το γύρισμα του Μύγα.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Αλλαγή για τον Ιωνικό: Μέσα ο Μασάς, έξω ο Αντούνες.

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

45’+4′ Κίτρινη κάρτα στον Άοσμα για διαμαρτυρία.

45+3′ Κοντά στην ισοφάριση ο Ιωνικός. Η κεφαλιά του Άοσμαν θα περάσει λίγο έξω από την εστία του Στογιάνοβιτς

Ο κος Σιδηρόπουλος θα δείξει κάρτα και στους δύο.

Κίτρινη κάρτα για τον Τσίμπσαχ.

45+2′ Νέα ένταση στο παιχνίδι, μετά από σπρώξιμο του Τσίμπσαχ πάνω στον Δούμτσιο.

Δύο λεπτά οι καθυστερήσεις.

45′ Κίτρινη κάρτα για τον άσο του Ιωνικού.

45‘ Άτσαλο φάουλ του Μύγα στον Δούμτσιο.

40′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Μουτίνιο. Ο επιθετικός του Λεβαδειακού βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ, αλλά νικήθηκε από τον Χουτεσιώτη.

Θα απομακρύνει η άμυνα του Ιωνικού.

36′ Κόρνερ για τον Λεβαδειακό.

34′ Κίτρινες κάρτες για Τσάπρα και Ιωαννίδη.

33′ Ένταση ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Μετά το κόρνερ του Ιωνικού, οι γηπεδούχοι βγήκαν ταχύτατα στην αντεπίθεση, με την μπάλα να καταλήγει στον Δούμτσιο, ο οποίος από τα δεξιά έπιασε ένα ωραίο «σκαφτό» σουτ, νικώντας τον Χουτεσιώτη.

31′ ΓΚΟΛ για τον Λεβαδειακό, με ένα πολύ ωραίο γκολ του Ντούμτσιου.

27′ Σέντρα του Κωνσταντινίδη από τα δεξιά, απομακρύνει τον κίνδυνο η άμυνα του Λεβαδειακού.

25′ Απαντάει στις φάσεις ο Ιωνικός, με το σουτ του Άοσμαν, έπειτα από υπέροχη κάθετη του Λοβέρα, να φεύγει λίγο πάνω από την εστία των γηπεδούχων.

23′ Μετά από σέντρα από τα δεξιά, ο Βρακάς βρέθηκε «φάτσα» με το τέρμα, όμως το πλασέ του έβγαλε με απίστευτη επέμβαση ο Χουτεσιώτης.

23′ Τεράστια ευκαιρία τώρα για τον Λεβαδειακό.

Το παιχνίδι αποκτάει ρυθμό στα τελευταία λεπτά.

21΄Ο Φαντιγκά θα κάνει καλή σέντρα, ο Ιωαννίδης θα πάρει την κεφαλιά με τον Στογιάνοβιτς να μπλοκάρει σταθερά.

21′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ιωνικό.

21′ Παραλίγο αυτογκόλ από τον Μπάχανακ, με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά και να περνάει παράλληλα με την εστία.

19′ Δυνατή σέντρα του Μύγα από τα δεξιά, απευθείας έξω η μπάλα.

18‘ Έξυπνη εκτέλεση από τον Μουτίνιο, με τον Χουτεσιώτη να διώχνει σε κόρνερ.

17′ Φάουλ σε καλό σημείο από τα αριστερά όπως επιτίθεται για τον Λεβαδειακό.

15′ Ωραία ατομική ενέργεια του Μύγα από τα δεξιά, κέρδος ένα πλάγιο για τον άσο του Ιωνικού.

12′ Ο Σόουζα κόβει την κάθετη πάσα προς τον Νίκα.

10′ Ο Λεβαδειακός έχει επιλέξει να αφήσει την μπάλα στους φιλοξενούμενους και να πιέζει ψηλά τις γραμμές των αντιπάλων.

Άστοχη κεφαλιά από τον Ιωαννίδη, αρκετά μέτρα πάνω από την εστία η μπάλα.

3′ Φάουλ για τον Ιωνικό, ευκαιρία για μία σέντρα στην περιοχή των γηπεδούχων.

Σέντρα στο ματς.

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Σόουζα, Σάκιτς, Αντούνες, Τσίμπσαχ, Άοσμαν, Φαντιγκά, Λοβέρα, Ιωαννίδης.

Λεβαδειακός: Στογιάνοβιτς, Κωνσταντινίδης, Βήχος, Τσάπρας, Μπάχανακ, Μεχία, Νίκκας, Χάμοντ, Βρακάς, Δούμτσιος, Μουτίνιο.

Οι ενδεκάδες του αγώνα:

Από την άλλη, ο Δημήτρης Σπανός δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες του πρώτου σκόρερ της ομάδας, Βασίλης Μάντζης, όπως και στον τραυματία Σεμπά.

Στα αγωνιστικά, ο Γιάσμινκο Βέλιτς, έχει να διαχειριστεί αρκετές απουσίες, αφού δεν μπορεί να υπολογίζει στους Βινίσιους, Λιάγκα, Σκβάρκα, Ντεντάκη, αλλά και τους μακροχρόνια απόντες Μπελμόντε, Σακό, Ντουκαρά.

Μαζί θα παρακολουθήσουμε τον εντός έδρας αγώνα του Λεβαδειακού με τον Ιωνικό, στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής της Super League 1.