Eurobasket: Εκπληκτική η Σλοβενία με πρωταγωνιστή τον Ντόντσιτς

Η Σλοβενία έχει γενικά τον τρόπο της με την Λιθουανία. Πέρυσι οι Σλοβένοι πέταξαν τους Λιθουανούς εκτός Ολυμπιακών Αγώνων, νικώντας τους μέσα στο Κάουνας. Σχεδόν 14 μήνες αργότερα, ο Λούκα Ντόντσιτς και η παρέα του υπέταξαν την “Λιέτουβα” με 92-85 στην πρεμιέρα του EuroBasket 2022 για τον Β’ Όμιλο, ξεκινώντας εξαιρετικά στην διοργάνωση.

Οι Σλοβένοι μπήκαν με φόρα στο ματς και με τον Ντόντσιτς να μοιράζει ασίστ ξέφυγαν με 9-4 και 12-6, ευστοχώντας σε διαδοχικά τρίποντα. Αποδείχθηκε ότι αυτό ήταν η αρχή ενός τρομερά παραγωγικού δεκαλέπτου – και για τις δύο ομάδες – που σκόραραν με τρομερή άνεση, κλείνοντας την πρώτη περίοδο ισόπαλες με 27-27.

Στην δεύτερη περίοδο οι επιθέσεις εξακολούθησαν να έχουν τον πρώτο λόγο με τους Σλοβένους να ξεφεύγουν με 37-31 και 41-34. Σταδιακά όμως τα σουτ των Σλοβένων δεν έμπαιναν, των Λιθουανών… έμπαιναν και το παιχνίδι ήρθε σε ισορροπία, με την Σλοβενία να πηγαίνει στα αποδυτήρια προηγούμενη με 51-48.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου βρηκε τους Λιθουανούς να περνούν μπροστά με 51-53 με ένα γρήγορο σερί 5-0. Οι Σλοβένοι κατάφεραν ωστόσο πάλι να πάρουν το πάνω χέρι και να ξεφύγουν με 62-57, κλείνοντας τελικά την τρίτη περίοδο όντες μπροστά στο σκορ με 69-67.

Στην τέταρτη περίοδο η μάχη συνεχίστηκε. Οι άμυνες πλέον είχαν σφίξει, με την Λιθουανία να καταφέρνει χάρη σε συνεχόμενα καλάθια να φτάσει στο +5 (73-78). Κάπου εκεί όμως ξύπνησε η Σλοβενία και με τους Τόμπι και Ντράγκιτς να βάζουν μεγάλα σουτ έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 15-3, ξεφεύγοντας με 88-81. Το παιχνίδι είχε πλέον κριθεί, με τους Σλοβένους να φτάνουν σε μία δίκαιη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-27, 51-48, 69-67, 92-85