Eurocup: Ήττα και αποκλεισμός για τον Προμηθέα στην Πάτρα

Ο Προμηθέας το πάλεψε για ένα ημίχρονο, ωστόσο η Βίρτους επιστρέφοντας από την ανάπαυλα έμοιαζε… ασταμάτητη και πέρασε νικηφόρα από το «Δ.Τόφαλος» με 61-83 ολοκληρώνοντας και μαθηματικά την πορεία των Πατρινών στο EuroCup.

Με σουτ του Ρογκαβόπουλου από την περιφέρεια και ένα μέσης απόστασης από τον Γκραντ, ο Προμηθέας ξεκίνησε το παιχνίδι με το 5-2 στο 2ο λεπτό, το οποίο μετατράπηκε άμεσα σε 5-7 από τον Κορτινιέ και 5-10 από τον Ουίμς. Το σκορ κτρατήθηκε σε χαμηλά επίπεδα μέχρι και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Χαντ να κάνει το 13-16 στα 59 δευτερόλεπτα και την περίοδο να «κλείνει» με buzzer beater του Ρογκαβόπουλου πίσω από το κέντρο (16-21).

Ο νεαρός των γηπεδούχων συνέχισε να είναι εύστοχος έξω από τα 6.75μ. στις αρχές της δεύτερης περιόδου κρατώντας κοντά στην Βίρτους την ομάδα του (19-23). Ωστόσο, οι προσπάθειες του Τεσιτόρι και οι εμπνεύσεις του Κορντινιέ έφεραν τους φιλοξενούμενους στο +10 στο 15′ (21-31). Κύριος εκφραστής για την επίθεση των Ιταλών μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους ήταν ο Ντάνιελ Χάκετ, ενώ από την άλλη πλευρά Αγραβάνης, Ρέι και Χαντ έστειλαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με διαφορά 6 πόντων (30-36). Παρά το προβάδισμα η Βίρτους ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 2/9 τρίποντα (22.2%), με το «αγκάθι» των Πατρινών να είναι τα 9 λάθη.

Ουίμς και Κορντινιέ άνοιξαν και πάλι την ψαλίδα στους 11 με την επιστροφή, ωστόσο δύο τρίποντα των Γκάντι και Ρογκαβόπουλου έφεραν το 36-41, προτού Ζαϊτέ και Χάκετ αναλάβουν δράση (36-47). Στο 3’46” της τρίτης περιόδου το ξέσπασμα του Ουίμς με 8 συνεχόμενους πόντους έστειλε τη διαφορά στη μεγαλύτερη τιμή της (38-57), την ώρα που ο Προμηθέας έβρισκε σκορ αποκλειστικά από τον Ρογκαβόπουλο. Η συνέχεια κινήθηκε στο ίδιο μοτίβο και το σύνολο του Ηλία Ζούρου είχε κληθεί να ανέβει το… βουνό του 44-68 στην τελευταία και καθοριστική περίοδο.

Σε εκείνο το σημείο και με την ζυγαριά να έχει… γύρει εντελώς προς την μεριά της Βίρτους, το σκορ έφτασε μέχρι και το 51-80. Οι Γκραντ και Τανούλης, ο οποίος είχε «επιστρατευθεί» από τον τεχνικό του Προμηθέα για τα τελευταία λεπτά, μείωσαν σε 57-80 με 2’20” να απομένουν στο ρολόι. Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν διαδικαστικό και η ομάδα της Μπολόνια με το 61-83 συνέχισε την πορεία της στο EuroCop με νίκη, ολοκληρώνοντας και μαθηματικά την παρουσία του Προμηθέα.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 30-36, 44-68, 61-83