Η Μάντσεστερ Σίτι υπέταξε την Γιουνάιτεντ στα πέναλτι και κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στην σεζόν!

Μετά από ματς ισόπαλο σε… δοκάρια και γκολ, με τον Γκαρνάτσο να σκοράρει στο 82′ και τον Σίλβα να απαντά στο 89′ (1-1), η Σίτι επικράτησε της Γιουνάιτεντ στα πέναλτι και σήκωσε το Community Shield.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ η Σίτι ισοφάρισε το ματς στο φινάλε και λύγισε τη τους «Κόκκινους Διαβόλους» στα πέναλτι για να κατακτήσει το 7ο Community Shield της ιστορίας της μετά από τρις σερί αποτυχημένες προσπάθειες.

Στην αρχή του παιχνιδιού η Μάντσεστερ Σίτι είχε αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο το τέμπο ήταν χαμηλό.

Στο 24′ η Σίτι έφτασε μια ανάσα από το γκολ. Ύστερα από λάθος του Μαρτίνες, οι τυπικά γηπεδούχοι έκλεψαν σε καίριο σημείο, με τον ΜάκΑτι να πιάνει φαλτσαριστό πλασέ εντός περιοχής, βλέποντας ωστόσο την μπάλα να καταλήγει στο δεξί δοκάρι.

Στη συνέχεια η Γιουνάιτεντ όχι μόνο ισορρόπησε, αλλά και για ένα επτάλεπτο άρχισε να βγάζει και τη μία ευκαιρία μετά την άλλη. Στο 29′ απείλησε ο Ντιαλό, στο 31′ ο ίδιος ήταν που τα χάλασε στην τελική μεταβίβαση (μετά από ωραίο «1-2»), ενώ στο 36′ το πλασέ του Ράσφορντ έφυγε άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φερνάντες είδε σωστά να ακυρώνεται λόγω οφσάιντ η γκολάρα που πέτυχε στο 54′, με τρομερό ψηλοκρεμαστό φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής.

Στο 75′ όταν επήλθε ισοπαλία και στα δοκάρια. Πάρε-βάλε του Γκαρνάτσο στον Ράσφορντ, ο οποίος χωρίς πίεση εκτελεί με το αριστερό στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά δοκό.

Στο 82′ η πίεσή της Γιουνάιτεντ απέδωσε καρπούς. Ο Πελίστρι κουβάλησε, ο Φερνάντες έσπασε εξαιρετικά στον Γκαρνάτσο, ο οποίος ακόμα πιο ωραία συνέκλινε, πάτησε περιοχή και άνοιξε το σκορ με το αριστερό!

Ωστόσο, η Σίτι βρήκε το γκολ της ισοφάρισης. Ωραία κίνηση από τον Σαβίνιο, σέντρα του Μπομπ και ο Μπερνάντο Σίλβα νικώντας στον αέρα τον Πελίστρι, στέλνει την μπάλα στα δίχτυα.

Τίποτα δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά συν των πέντε των καθυστερήσεων, με το παιχνίδι να οδηγείται απευθείας στη διαδικασία των πέναλτι.