ΒΟΛΕΪ: Έβγαλε ψυχή, κέρδισε με 3-1 την Χάλκμπανκ και ελπίζει σε πρόκριση ο ΠΑΟΚ

Τεράστιας σημασίας νίκη πήρε στην Θεσσαλονίκη ο ΠΑΟΚ, που επικράτησε με 3-1 (25-16, 16-25, 26-24, 25-20) της Χάλμπανκ Άνκαρα για την 5η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ, σβήνοντας μάλιστα δύο σετ μπολ στο τρίτο σετ (αν το έχανε αποκλειόταν). Έτσι, ο Δικέφαλος του Βορρά κράτησε ζωντανό το όνειρο της πρόκρισης στην επόμενη φάση ως ένας από τους δύο καλύτερους τρίτους των ομίλων.

Για να συμβεί αυτό θα πρέπει ο πρωταθλητής Ελλάδος να κερδίσει με καθαρό σκορ και την Σασταμάλα (28/2, 19.00) την επόμενη αγωνιστική στη Θεσσαλονίκη.

Παρά τις απουσίες των Βάλκιερς και Σαφράνοβιτς, ο ΠΑΟΚ βρήκε λύσεις από τους Ουτσίκοφ (19π.), Γκιόν (16π.) και Κουμεντάκη (14π.) για να φτάσει στη σπουδαία νίκη. Από την Χάλμπανκ ξεχώρισαν οι Πέτριτς (16π.) και Σούμπασι (14π.).

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ ήταν απόλυτος κυρίαρχος και αν και έμεινε πίσω με 12-8, έχοντας ως όπλο το σερβίς του έφτασε γρήγορα στο 23-14 και το 25-16 κάνοντας το 1-0 στα σετ.

Η εικόνα του δεύτερου σετ άλλαξε με τους Τούρκους να παίρνουν εξ αρχής το προβάδισμα και να μην κοιτούν πίσω, ισοφαρίζοντας σε 1-1 (16-25).

Το τρίτο σετ ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ εξ αρχής. Η Χάλμπανκ έφτασε σε διπλό σετ μπολ (22-24), όμως ο ΠΑΟΚ δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα έκανε ένα σερί 4-0 και κατέκτησε το σετ, κάνοντας το 2-1.

Η ομάδα της Άγκυρας αντέδρασε ξανά στο τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 11-8, ωστόσο οι Θεσσαλονικείς ισοφάρισαν αρχικά σε 12-12 και κατάφεραν να ξεφύγουν με τρεις πόντους (18-15). Με όπλο τα μπλοκ, αλλά και τις σπουδαίες άμυνες του ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει το σετ με 25-20 και τη νίκη που του δίνει ελπίδες πρόκρισης.

* Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 4 άσσους, 53 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Χάλμπανκ προήλθαν από 1 άσσο, 49 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-16, 16-25, 26-24, 25-20) σε 117′

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 15 (13/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ. – 15% άριστες), Τερζής 3 (1/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ουτσίκοφ 19 (18/41 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (4/12 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 6 (5/12 επ., 1 άσσος), Γκιόν 16 (12/21 επ., 4 μπλοκ, 33%υπ. – 10% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 37% υπ. – 19% άριστες), Σακόγλου, Στίγγας, Βάλκιερς.

ΧΑΛΚΜΠΑΝΚ (Κόβατς): Πέτριτς 16 (14/29 επ., 2 μπλοκ, 68% υπ. – 21% άριστες), Σούμπασι 14 (12/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. – 13% άριστες), Μπατούρ 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ), Γκούνιες 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Ιερεζουέλο 4 (3/6 επ., 1 μπλοκ), Ερντάντεζ 13 (12/30 επ., 1 μπλοκ) / Γιεσίλμπουντακ (λ, 52% υπ. – 35% άριστες), Ντεμιρτσίλερ (λ), Καμ, Λοχ (25% υπ. – 25% άριστες), Τσερνοκόζεφ.

Η βαθμολογία στον όμιλο του ΠΑΟΚ:

1. Φριντρισχάφεν 11

2. Χάλκμπανκ Άνκαρα 9 (5 αγώνες)

3. ΠΑΟΚ 5 (5 αγώνες)

4. Σασταμάλα 2

Φριντρισχάφεν και Σασταμάλα έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο και παίζουν την Τετάρτη.

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης, ο Ντανιέλε Ρίτσι τόνισε πως: «Κάναμε ένα καλό παιχνίδι, ίσως το καλύτερο μας μέχρι τώρα μέσα στην χρονιά. Σε προηγούμενα ματς είχαμε παίξει καλά για μια ώρα, σήμερα όμως παίξαμε όσο χρειαζόταν και μέχρι το τέλος. Πιστεύω είναι δύσκολο για εμάς, όπως και για την τουρκική ομάδα να παίζουμε αγώνα κάθε δυο μέρες, ευτυχώς και αυτοί ήταν κουρασμένοι, γιατί έπαιξαν δύσκολο αγώνα πρόσφατα στο τουρκικό πρωτάθλημα.

Δεν περίμενα να παίξουμε σήμερα σε αυτό το επίπεδο, γιατί είχαμε τραυματισμούς, ενώ προερχόμασταν από ταξίδι από την Αθήνα και μετά από ένα ντέρμπι. Για εμάς, το αποτέλεσμα είναι μεγάλο, μου άρεσε όπως έπαιξε η ομάδα σήμερα, αν μπορέσουμε να συνεχίσουμε με αυτό το τρόπο για τον επόμενο ενάμιση μήνα, τότε θα κάνουμε καλά πράγματα».