Επική ανατροπή και πρόκριση στους «8» για τον Παναθηναϊκό

Τεράστια ψυχικά αποθέματα και πείσμα έδειξαν οι παίκτες του Παναθηναϊκού, οι οποίοι αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2 κόντρα στην Κηφισιά νίκησαν με 3-2, παίρνοντας πρόκριση στους «8» του Κυπέλλου.

Λίγες ημέρες μετά την μεταξύ τους αναμέτρηση για το πρωτάθλημα της Volleyleague που είχε λήξει με 3-2 υπέρ των φιλοξενούμενων, Παναθηναϊκός και Κηφισιά «διασταύρωσαν» και πάλι τα ξίφη τους στο «κλειστό του Μετς» για τον θεσμό του Κυπέλλου και συγκεκριμένα την φάση των «16».

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων ήταν αυτή που κατέκτησε τα δύο πρώτα σετ (21-25, 23-25) και είχε μάλιστα σετ πόιντ στο τρίτο ώστε να «καθαρίσει» την πρόκριση.

Στο σημείο εκείνο ανέλαβε δράση ο Καρντόσο που με επίθεση και άσσο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Ανδρεόπουλου, η οποία εντέλει μείωσε σε 2-1 (27-25).

Με την ψυχολογία υπέρ του ο Παναθηναϊκός έφερε το ματς στα ίσια πολύ εύκολα (25-16).

Τα πάντα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ, η εξέλιξη του οποίου θύμισε κανονικό σετ. Και οι δύο ομάδες έχασαν εκατέρωθεν ευκαιρίες να «κλειδώσουν» την πρόκριση με την… μπίλια να κάθεται τελικά στο πράσινο, καθώς ένας άσσος του Μπατατζίμ χάρισε την νίκη στο «τριφύλλι» σε μία μίνι ρεβάνς.

Ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Παμβοχαϊκός – Εθνικός Πειραιά.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 23-25, 27-25, 25-16, 22-20) σε 130′.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Τζόνσον 21 (18/32 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σιλμπερνάνγκελ 15 (10/15 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Δρογκάρης 5 (4/6 επ., 1 άσσος), Καρντόσο 19 (16/30 επ., 3 άσσοι, 45% υπ. – 27% άριστες), Μπατατζίμ 10 (7/17 επ., 3 άσσοι, 60% υπ. – 44% άριστες), Πανταλέων 10 (5/8 επ., 5 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 45% υπ. – 27% άριστες), Μπέλος, Ανδρεόπουλος.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 5 (2/4 επ., 3 μπλοκ), Χαντ 27 (26/57 επ., 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 10 (10/22 επ., 77% υπ. – 42% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (6/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Βότσικ 16 (14/21 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 73% υπ. – 46% άριστες), Σονάρι 12 (8/16 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Κάπελλας (λ, 72% υπ. – 40% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Ρούσης, Μανίκας, Παπαδόπουλος, Μελλές, Εφραιμίδης.