LIVE: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 0-3

Με εξαίρεση το δεύτερο σετ δεν είδαμε ντέρμπι με τον Ολυμπιακό να παίρνει δίκαια τη νίκη και την πρόκριση στον τελικό.

12-25 Φιλέ από την Παρασκάκη και ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-0 σετ και θα αντιμετωπίσει τον Πανναξιακό στον τελικό.

Ξεκίνησε το τρίτο σετ.

Στις περισσότερες στατιστικές κατηγορίες υπάρχει ισορροπία. Εκεί που υπάρχει μεγάλη διαφορά είναι στους πόντους από επίθεση όπου ο Ολυμπιακός έχει δέκα περισσότερους.

Ο Ολυμπιακός ήταν πίσω στο σκορ με 22-18 και έτρεξε ένα επί μέρους 8-2 για να πάρει το σετ με πρωταγωνίστριες τις Γιώτα και Χίπε.

24-26 Μπλοκ άουτ σε επίθεση της Χίπε. Ο Ολυμπιακός κάνοντας μία μεγάλη ανατροπή κάνει το 2-0 στα σετ.

Ο Ολυμπιακός χτυπά της δύο αδυναμίες του Παναθηναϊκού. Η πρώτη είναι η υποδοχή της Ρίτσι η οποία είναι προβληματική και η δεύτερη είναι η Χρυσομάλλη στο μπλοκ. Η Χριστοδούλου όταν η πασαδόρος του Παναθηναϊκού είναι μπροστά παίζει από το “4” για να εκμεταλλευτεί την υψομετρική διαφορά.

14-25 Άσος από τη Λαμπρούση και ο Ολυμπιακός κατακτά το πρώτο σετ.

Καθολική υπεροχή του Ολυμπιακού στο πρώτο σετ.

15-24 Επίθεση από τη Μαλασάι.

14-23 Μπλοκ από τη Φιλντ στην Μαλασάι.

13-23 Επίθεση από την Λαζάρεβιτς.

13-22 Πρώτος χρόνος από τη Λαμπρούση.

13-21 Επίθεση από την Πολ. Αν δεν έχουμε κάνει λάθος αυτός είναι ο πρώτος πόντος της Πολ από επίθεση, ενώ ακόμα δεν έχει κάποιον η Μερτέκη.

9-16 Επίθεση άουτ από την Πολ. Η μπάλα σύμφωνα με το ριπλέι ήταν μπλοκ άουτ. Δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ στο πρώτο σετ.

9-15 Τρομερή επίθεση από τη Χίπε.

9-14 Εντυπωσιακό μονό μπλοκ από τη Χίπε στην Μερτέκη.

2-1 Πρώτη φάση μεγάλης διάρκειας στο ματς και η Πολ πήρε τον πόντο.

1-1 Μπλοκ άουτ σε επίθεση της Χίπε.

1-0 Πρώτος χρόνος από την Κωνσταντινίδου.

Να αναφέρουμε ότι στο γήπεδο υπάρχουν παιδιά από τις ακαδημίες των δύο ομάδων.

Ο Παναθηναϊκός ξεκινά με τις Χρυσομάλλη, Μερτέκη, Πολ, Ρίτσι, Ρόγκα, Κωνσταντινίδου, Φιλντ και λίμπερο η Ρόγκα.
Ο Ολυμπιακός ξεκινά με τις: Χριστοδούλου, Χίπε, Μαλασάι, Λαζάρεβιτς, Γιώτα, Λαμπρούση και λίμπερο η Κονόμι.

Μετά από αρκετή καθυστέρηση ξεκίνησε ο δεύτερος ημιτελικός του Κυπέλλου στο βόλεϊ γυναικών ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό. Ο λόγος δεν είναι άλλος ότι ο πρώτος ημιτελικός κράτησε περίπου 2,5 ώρες με αποτέλεσμα να καθυστερήσει η προθέρμανση των δύο ομάδων.

Ο Πανναξιακός προηγήθηκε με 2-0 σετ, όμως το Μαρκόπουλο βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί μέτρησε η εμπειρία των κοριτσιών του Πανναξιακού που πήραν την πρόκριση με 3-2 σετ.

Δυστυχώς για μία ακόμα φορά σε διοργάνωση εντός τους Λεκανοπεδίου γίναμε μάρτυρες επεισοδίων. Οι οπαδοί των δύο αιωνίων συναντήθηκαν στο ύψος του Φλοίσβο όπου και συνεπλάκησαν.