O εντυπωσιακός Στρέλνιεκς έστειλε τους Εσθονούς σπίτι τους

Η Εσθονία ήταν ανταγωνιστική για ένα ημίχρονο απέναντι στην Λετονία, όμως οι διοργανωτές του τέταρτου ομίλου ανέβασαν την απόδοσή τους και επικράτησαν με 75-64, αφήνοντας εκτός συνέχειας τους Εσθονούς, με το Βέλγιο να καταλαμβάνει την τέταρτη θέση του ομίλου, όπου θα αντιμετωπίσει την Εθνική μας ομάδα στη φάση των «16».

Καλύτερα ξεκίνησαν το παιχνίδι οι Εσθονοί. Ο Τουμ ήταν ασταμάτητος στα πρώτα λεπτά, γεγονός το οποίο έδωσε διαφορά στην ομάδα του από το ξεκίνημα, για να έρθει το 15-29 της πρώτης περιόδου. Οι Λετονοί προσπάθησαν να μπουν στη διεκδίκηση του αγώνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως οι παίκτες του Σοκ ήταν καλύτεροι, είχαν τον έλεγχο του αγώνα και πήγαν στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά στο σκορ (33-44).

Το έργο, όμως, δεν συνεχίστηκε. Τουναντίον. Οι Λετονοί σοβαρεύτηκαν για τα καλά και κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά, με όπλο την άμυνά τους. Μάλιστα, όχι μόνο μάζεψαν τη διαφορά, αλλά έκαναν και την ανατροπή, για το 51-49 του 28ου λεπτού. Σαν να μην έφτανε αυτό, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την διοργανώτρια του τέταρτου ομίλου να έχει προβάδισμα 6 πόντων (55-49).

Οι Εσθονοί έπαιξαν το τελευταίο τους… χαρτί για τη νίκη, που θα τους έδινε την πρόκριση στην φάση των «16», όμως οι Λετονοί διατηρούσνα τον έλεγχο του αγώνα (67-60, 35′). Το τρίποντο του Γιάνις Μπλουμε έφερε ακόμα πιο κοντά στη νίκη την χώρα του (71-60, 37′). Η κατάσταση έμεινε έτσι μέχρι το τέλος, με τη Λετονία να παίρνει τη νίκη με 75-64 και την Εσθονία να μένει εκτός συνέχειας της διοργάνωσης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-29, 33-44, 55-49, 75-64.

ΛΕΤΟΝΙΑ: Μέτζερις, Φρεϊμάνις 11, Μπλουμς 6 (2), Μπερτάνς 9 (1), Τίμμα 15 (3), Γιανισένοκς 5, Στρέλνιεκς 21, Μπέρζινς 2, Πέινερς 3, Μέιερς 3.

ΕΣΘΟΝΙΑ: Βέιντεμαν 6 (2), Σοκ Σ. 8 (1), Ταλτς 12 (2), Άρμπετ 16 (2), Βένε, Τουμ 10, Κανγκούρ 9 (1), Κούρμπας 3 (1).