Στους «16» το Βέλγιο

Το Βέλγιο επιβλήθηκε της Ουκρανίας με 71-79, κάνοντας την ανατροπή στο δεύτερο μέρος. Στην επόμενη φάση η ομάδα του Έρικ Κάστελς που περιμένει τα υπόλοιπα παιχνίδια του ομίλου για να δει την θέση στην οποία θα τερματίσει.

Οι Ουκρανοί μπήκαν με καλή ψυχολογία στο παρκέ, απόρροια της νίκης τους απέναντι στην Λετονία. Ο Κύριλο Φεσένκο οδήγησε για μία ακόμα φορά την ομάδα του και κάπως έτσι το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την Ουκρανία μπροστά στο σκορ (19-14). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Βέλγοι αντέδρασαν και προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά και το κατάφεραν με τον Ζιλέ. Οι Ουκρανοί, όμως διατηρούσαν τον έλεγχο και το πρώτο μέρος τους βρήκε μπροστά στο σκορ (39-35).

Οι Βέλγοι έμειναν κοντά στο σκορ και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, χάρη σε καλάθια των Σέρον και Βαν Ρόσομ (41-39, 22′). Βαν Ρόσομ και Ερβέλ ήταν οι πρωταγωνιστές της ομάδας του Κάστελς στο δεύτερο μέρος και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στην ισορροπία (45-45, 25′). Η επιμονή του Βελγίου επιβραβεύτηκε, με τον Σερόν να δίνει προβάδισμα στη χώρα του (45-47, 26′). Οι Ουκρναοί δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό και μοιραία το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το Βέλγιο στο +5 (54-59).

«Σαρωτικοί» ήταν οι Βέλγοι στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με επί μέρους 0-8 από Τάμπου, Ντε Ζέουβ και Λοτζέσκι κατάφεραν να πάρουν διαφορά 13 πόντων (54-67, 32′). Οι Βέλγοι διατηρούσαν τον έλεγχο του αγώνα, παρά τις προσπάθειες των Κορνιένκο και Μίσουλα (63-72, 36′). Ο Μίσουλα προσπάθησε… μόνος του να γυρίσει το παιχνίδι, όμως ο Βαν Ρόσομ δεν το επέτρεψε (70-76, 38′). Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, όμως, με το Βέλγιο να παίρνει τη σπουδαία νίκη με 71-79 και μαζί την πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 39-35, 54-59, 71-79

Ουκρανία: Πουστοσβόνοφ 3, Ραντλ 9, Μίσουλα 7, Λουκάσοφ 3, Φεσένκο 20 (11 ριμπ.), Σιζόφ, Τιμοφεγένκο, Λίποβι 10, Κορνιγένκο 8, Ζάιτσεφ 9, Πούστοβι, Κρούτους 2.

Βέλγιο: Μπόσκο, Βαν Ρόσομ 14, Ερβέλ 10, Μουεμά, Ταμπού 9, Ζερόν 11, Μουκούμπου, Ζιλέ 15, Ντε Ζέου 11, Τουμπά 1, Σαλούμου, Λοτζέσκι 8.