Ο Οσμάν οδήγησε την Τουρκία σε μεγάλη νίκη επί της Γερμανίας

Η Τουρκία του εξαιρετικού Οσμάν επικράτησε με 75-80 στο παιχνίδι με τους οικοδεσπότες Γερμανούς.

H αναμέτρηση ξεκίνησε με τους Τούρκους να προηγούνται με 0-9 μετά από δύο λεπτά αγώνα. Οι παίκτες του Αταμάν συνέχισαν στο ίδιο τέμπο (4-16 στο 5′), ενώ Γκιουλέρ και Ερντέν έδωσαν συνέχεια στο χειμαρρώδες ξεκίνημα διαμορφώνοντας με δικά τους καλάθια το 8-29, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με το εντυπωσιακό 11-31 και με τους Τούρκους να έχουν 11/13 σουτ.

H εικόνα άλλαξε ριζικά στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, αφού οι Τούρκοι χρειάστηκαν πέντε λεπτά για να πετύχουν το πρώτο τους καλάθι (17-33) με τον Ερντέν. Ακόμη και έτσι, όμως, με την Τουρκία να σκοράρει μόλις 10 πόντους στην περίοδο, οι Γερμανοί δεν έβρισκαν τρόπο να επιστρέψουν και έτσι το ημίχρονο τέλειωσε με σκορ 24-41 και ενώ οι παίκτες του Φλέμινγκ εκτελούσαν με 25% (8/31) σε όλο το πρώτο μέρος.

O Σρέντερ ήταν ο παίκτης που ανέλαβε να αφυπνίσει τους υπόλοιπους Γερμανούς. Πέτυχε συνεχόμενους πόντους, αλλά ο Ερντέν είχε τις απαντήσεις (38-52 στο 26′). Ετσι, και αφού το δεκάλεπτο συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, οι Τούρκοι διατήρησαν μια ευρεία διαφορά (43-60).

Με φοβερή ψυχραιμία για τα 20 του χρόνια, ο Οσμάν σκόραρε από μακριά και κρατούσε τους Τούρκους σε απόσταση ασφαλείας, αλλά ο Τίμπορ Πλάις μείωσε γρήγορα σε 62-73, ενώ ο Σρέντερ λίγο αργότερα έριξε τη διαφορά στους επτά. Ο Οσμάν, όμως ήταν και πάλι εκεί και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τελικό 75-80.

Τα δεκάλεπτα: 11-31, 24-41, 43-60, 75-80.

Γερμανία (Φλέμινγκ): Λο 7 (1), Γκίφεϊ 2, Κινγκ, Σάφαρτσικ 3 (1), Τάντα, Πλάις 7, Μπένζινγκ 13 (1), Νοβίτσκι 15 (1), Σρέντερ 24 (1τρ.,5ρ. 6ασ.), Ζίπσερ, Γκαβέλ, Βόιτμαν 4.

Τουρκία (Αταμάν): Γκιουλέρ 7 (2), Οσμάν 17 (2τρ., 5ρ.), Ιλιασόβα 15 (1), Ερντέν 16 (9ρ.), Μαχμούτογλου 6, Κορκμάζ, Ντίξον 15 (4τρ., 5ρ., 5ασ.), Κοκσάλ, Αλντεμίρ.