Τρίτη σερί νίκη για τη Ζαλγκίρις, τεράστιο «διπλό» της Παρί στο Πριγκιπάτο

Η Ζαλγκίρις πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική νίκη της στη Euroleague, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 4-1, με την επικράτηση 78-63 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ στην 5η αγωνιστική. Οι Λιθουανοί υποχρέωσαν τους φιλοξενούμενους σε δεύτερη σερί ήττα και τρίτη συνολικά.

Η ομάδα του Αντρέα Τρινικιέρι κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο, αποκτώντας διαφορά 19 πόντων (26-7) στο 10ο λεπτό και η διαφορά αυτή δεν αμφισβητήθηκε μέχρι το τέλος, εν μέρει λόγω των απουσιών των Ισραηλινών (Ταμίρ Μπλατ, Ρόκας Γιοκουμπάιτις, Γουένιεν Γκέιμπριελ).

Οι Εντγκάρας Ουλανοβας και Ντοβίντας Γκιεντράιτις ηγήθηκαν της επίθεσης της Ζαλγκίρις με 14 και 13 πόντους, αντίστοιχα, ενώ για τη Μακάμπι, ο Σαμπεν Λι σημείωσε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 26-7, 44-24, 59-46, 78-63.

Από την άλλη, η Παρί πέτυχε ένα τεράστιο «διπλό» στο Πριγκιπάτο, νικώντας τη Μονακό με 87-80 και βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 2-3. Οι Μονεγάσκοι υποχώρησαν στο 3-2.

Η ομάδα του Τιάγκο Σπλίτερ εκμεταλλεύτηκε τα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας της στο δίποντο και την ασταμάτητη απόδοση του Τι Τζέι Σορτς, ο οποίος σημείωσε 28 πόντους και 10 ασίστ.

Από τη Μονακό, οι Έλι Οκόμπο, Μάικ Τζέιμς και Μαμ Τζαϊτέ σημείωσαν από 13 πόντους, αλλά η ομάδα τους είχε προβλήματα με την ευστοχία από τα 6,75 μέτρα (4/23 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 43-49, 64-63, 80-87.