Θρίαμβος της Λας Πάλμας στο ντεμπούτο του Ντιέγκο Μαρτίνεζ

Η Λας Πάλμας επικράτησε 3-2 της Βαλένθια στο «Μεστάγια» στο ντεμπούτο του Ντιέγκο Μαρτίνεζ.

Οι «νυχτερίδες» άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό με τον Πεπέλου, ο οποίος αργότερα έγινε μοιραίος για τους γηπεδούχους. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε στο 43’ με τον Μουνιόθ να βρίσκεται στο κατάλληλο σημείο έπειτα από απόκρουση του Μαμαρντασβίλι.

Η ανατροπή ολοκληρώθηκε στο 53’ με τον Καμπάνια να φεύγει κάθετα και να κάνει γύρισμα στον Φάμπιο Σίλβα, ο οποίος εκτέλεσε τον Γεωργιανό γκολκίπερ.

Ο Πεπέλου στο 69ο λεπτό άφησε την ομάδα του με παίκτη λιγότερο, αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Ο Μολέιρο με ιδανικό πλασέ έκανε το 3-1 στο 85ο λεπτό και έφερε την Λας Πάλμας αγκαλιά με το «τρίποντο».

Ο Ταρέγκα μείωσε στο 90+4’ και ανάγκασε στα τελευταία λεπτά τον Μαμαρντασβίλι να ανέβει στην αντίπαλη περιοχή, καθώς η ομάδα του Μπαράχα έπαιζε τα ρέστα της για να πάρει την ισοπαλία.

Η άμυνα της Λας Πάλμας έδιωξε και πήρε ένα σπουδαίο «τρίποντο», με το οποίο έπιασε στους έξι βαθμούς την Βαλένθια, με τις δύο ομάδες να συγκατοικούν στον πάτο της βαθμολογίας.