Σπουδαίο διπλό με ανατροπή για τον Βόλο

Σπουδαίο παιχνίδι στο Περιστέρι ανάμεσα σε Ατρόμητο και Βόλο, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν ένα σπουδαίο τρίποντο, για την 7η αγωνιστική της Super League.

Μια σκληρή αναμέτρηση που οι κάρτες έπεσαν… βροχή, με τις δύο ομάδες να τελειώνουν το παιχνίδι με 10. Οι Θεσσαλοί στον χρόνο που είχαν το αριθμητικό πλεονέκτημα κατάφεραν να τον εκμεταλλευτούν και ανέτρεψαν τα δεδομένα μέσα σε μόλις δύο λεπτά και πανηγύρισαν μόλις την δεύτερη νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Η πρώτη πολύ σημαντική φάση του παιχνιδιού ανήκει στους γηπεδούχους. Ο Φαν Βέερτ βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην περιοχή των Θεσσαλών και επιχείρησε να ανοίξει το σκορ με σουτ στην κίνηση. Η μπάλα δεν έκανε την χάρη στον Ολλανδό παίκτη, καθώς πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κόβατς, στο 21ο λεπτό.

Η αντίδραση του Βόλου άργησε, αλλά ήρθε στο 33ο λεπτό. Ο Καλογερόπουλος πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους και νίκησε τους πάντες στον αέρα. Ο Έλληνας αμυντικός όμως δεν κατάφερε να δώσει στην μπάλα τροχιά προς την εστία, η οποία πέρασε απευθείας άουτ.

Το γκολ τελικά ήρθε για τους γηπεδούχους από τα πόδια του Γιουμπιτάνα. Ο 25χρονος επιθετικός πήρε την πάσα του Τσιγγάρα και με πρόσωπο προς την εστία εκτέλεσε ιδανικά τον Κόβατς. Ο Γιουμπιτάνα χτύπησε την μπάλα με το μυτάκι και χωρίς να αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλο τερματοφύλακα έγραψε με άψογο τρόπο το 1-0.

Στο φινάλε του 45λεπτου οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν με τον Μπρόρσον να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη κάρτα, μετά την παρέμβαση του VAR, καθώς ο Σουηδός χτύπησε με τις τάπες του τον ποδοσφαιριστή του Βόλου και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες.

Στην επανέναρξη ο Ατρόμητος συνέχισε να έχει τον πρώτο λόγο του ματς, όμως στη συνέχεια πλήρωσε το αριθμητικό του μειονέκτημα.

Ο Βόλος βρήκε γκολ ισοφάρισης στο 66ο λεπτό με τον Γκλάβτιτς. Ο Σέρβος πήρε την μπάλα από την κεφαλιά-πάσα του Κόσζτα και αφού την κοντρόλαρε υπέροχα εκτέλεσε στην κίνηση τον Χουτεσιώτη με ένα τρομερό σουτ, για το 1-1.

Πριν ακόμη οι Περιστεριώτες αντιληφθούν τι είχε συμβεί, οι Θεσσαλοί ξεχύθηκαν στην αντεπίθεση με τον Κόμπα να βγάζει μία συρτή σέντρα από τα αριστερά. Εκεί πετάχτηκε ο Κόζστα και με ένα άγγιγμα της μπάλας την έστειλε στο βάθος της εστίας του Ατρομήτου για το 2-1, στο 68ο λεπτό.

Με 10 ολοκλήρωσαν το παιχνίδι και οι φιλοξενούμενοι με τον Γκλάβτσιτς να αντικρίζει και δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 76ο λεπτό επαναφέροντας τις αριθμητικές ισορροπίες στην αναμέτρηση.

Μέχρι το τελευταίος σφύριγμα του διαιτητή ο Ατρόμητος έψαχνε μανιωδώς γκολ ισοφάρισης χωρίς επιτυχία με τους Θεσσαλούς να πανηγυρίζουν έξαλλα αυτό το τρίποντο που του ξεκολλάει από τον πάτο της βαθμολογίας.