Σάρωσε τη Νόρκεπινγκ με καυτό Σανόγκο το Μαρούσι και επέστρεψε δυναμικά στην Ευρώπη

Ιστορική επιστροφή και νίκη για το Μαρούσι. 5.326 μέρες μετά τον τελευταίο της αγώνα σε τελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης, η ομάδα των βορείων προαστίων έπαιξε στο κλειστό του Αγίου Θωμά κόντρα στη Νόρκεπινγκ και τη νίκησε 99-80 για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του FIBA Europe Cup.

Το σύνολο του Νίκου Βετούλα δεν μπήκε καλά στο ματς και βρέθηκε από νωρίς πίσω με -11 (8-19), όμως σταδιακά άρχισε να βρίσκει ρυθμό και πρόλαβε να γυρίσει το ματς πριν την ανάπαυλα (44-43). Στο δεύτερο ημίχρονο, ανέλαβε ο Ίσμαελ Σανόγκο, που έκανε τρομερή εμφάνιση και υπέγραψε τη νίκη του Αμαρουσίου.

Ο πρώην φόργουορντ του Άρη έμεινε στα «ρηχά» στο πρώτο μέρος, όμως στο δεύτερο ηγήθηκε των γηπεδούχων και σημείωσε συνολικά 29 πόντους (24 στο δεύτερο ημίχρονο), ενώ τον ακολούθησαν με 14 ο Χάρης Γιαννόπουλος, 13 οι Ραντούλιτσα, Φρίντρικσον και 11 ο Ρέινολντς.

Επόμενη υποχρέωση του Αμαρουσίου στο Europe Cup την επόμενη Τετάρτη (16/10), όταν και θα αντιμετωπίσει τη Σαμπάχ στο Αζερμπαϊτζάν. Ενδιάμεσα, θα παίξει με τον Κολοσσό στον Άγιο Θωμά το Σάββατο (12/10) για το πρωτάθλημα.