Σαλάχ και Τζόουνς λύγισαν την Τσέλσι και η Λίβερπουλ ξανά στην κορυφή

Στην 8η αγωνιστική της Premier League η Λίβερπουλ αναδείχθηκε νικήτρια στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Τσέλσι, επικρατώντας με σκορ 2-1.

Η Τσέλσι ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, ελέγχοντας την κατοχή της μπάλας και δημιουργώντας πίεση έξω από την περιοχή της Λίβερπουλ, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει το δρόμο προς το γκολ. Από το 20ό λεπτό και μετά η άμυνα των «μπλε» εκτέθηκε δύο φορές.

Στην πρώτη περίπτωση, ο Σαλάχ ζήτησε πέναλτι αλλά δεν το πήρε, ενώ στη δεύτερη, ύστερα από ανατροπή του Τζόουνς από τον Κόλγουιλ, ο Σαλάχ άνοιξε το σκορ από την άσπρη βούλα.

Παρά την προσπάθεια της Τσέλσι να αντιδράσει, φάνηκε αποδιοργανωμένη μετά το γκολ, ενώ λίγο πριν το ημίχρονο, η Λίβερπουλ κέρδισε πέναλτι που ακυρώθηκε από το VAR.

Στο δεύτερο μέρος, η Τσέλσι ισοφάρισε με τον Τζάκσον, αλλά η Λίβερπουλ απάντησε γρήγορα με γκολ του Τζόουνς στο 51′.

Η ομάδα του Σλοτ κράτησε το προβάδισμα και πανηγύρισε τη νίκη, που την επανέφερε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Λίβερπουλ: Κέλεχερ, Αλεξάντερ-Άρνολντ (81′ Χάκπο), Κονατέ, Βαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Τζόουνς (81′ Μακ Άλιστερ), Γκράβενμπερχ, Σόμποσλαϊ, Σαλάχ, Ζότα (30′ Νούνιες), Χάκπο (66′ Ντίας)

Τσέλσι: Σάντσες, Τζέιμς (53′ Βέιγκα), Αντραραμπιόγιο, Λέβι, Γκουστό, Καϊσέδο, Λάβια (53′ Φερνάντες), Μαντουέκε (76′ Ενκουνκού), Πάλμερ, Σάντσο (46′ Πέδρο), Τζάκσον