Πόλο: Πρεμιέρα με νίκη στα πέναλτι για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός έκανε το ντεμπούτο του στο φετινό Champions League με ένα συναρπαστικό παιχνίδι κόντρα στην Πρίμορατς στο «Καπαγέρωφ».

Σε ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 8-7 στα πέναλτι, έχοντας ισοφαρίσει σε 12-12 στην κανονική διάρκεια.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 4-3 στο πρώτο οκτάλεπτο, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη στην άμυνα του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν στο δεύτερο οκτάλεπτο, ισοφάρισαν και στην συνέχεια πήραν προβάδισμα με 8-7 χάρη σε δύο πέναλτι και ένα γκολ με παίκτη παραπάνω στα τελευταία λεπτά.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός βελτίωσε την αμυντική του λειτουργία και διατήρησε το προβάδισμα, φτάνοντας στο 10-9. Ωστόσο, η Πρίμορατς ισοφάρισε στην τέταρτη περίοδο (12-12) και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση των πέναλτι, όπου οι ερυθρόλευκοι ήταν πιο εύστοχοι και πανηγύρισαν τη νίκη με 8-7.

Με αυτή τη νίκη, ο Ολυμπιακός ξεκινάει με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο Champions League, κατακτώντας τους δύο πρώτους βαθμούς, ενώ οι φιλοξενούμενοι πήραν έναν.