Παράκαμψη προς το κυρίως περιεχόμενο
Βγήκαν τα υπογκρούπ και στάθηκε τυχερή η ΑΕΚ - Αυτοί είναι οι έξι υποψήφιοι αντίπαλοί της στα πλέι οφ του Europa League - Το μεσημέρι η κλήρωση!

Βγήκαν τα υπογκρούπ και στάθηκε τυχερή η ΑΕΚ - Αυτοί είναι οι έξι υποψήφιοι αντίπαλοί της στα πλέι οφ του Europa League - Το μεσημέρι η κλήρωση!

Περιορίστηκαν στους έξι οι πιθανοί αντίπαλοι της ΑΕΚ στα πλέι οφ του Europa League.

Η UEFA χώρισε το πρωί της Παρασκευής τις ομάδες σε μικρότερα γκρουπ για να διευκολυνθεί η διαδικασία της κλήρωσης που θα αρχίσει στις 3:00 το μεσημέρι, με την Ένωση, εφόσον περάσει τη Σεντ Γκάλεν την ερχόμενη Πέμπτη (24/9, 21:30) στον τρίτο προκριματικό γύρο, να τίθεται αντιμέτωπη με μία εκ των Σαρλερουά (Βέλγιο) ή Παρτιζάν Βελιγραδίου (Σερβία), Βόλφσμπουργκ (Γερμανία) ή Ντέσνα (Ουκρανία) και Μάλμε (Σουηδία) ή Λοκομοτίβα Ζάγκρεμπ (Κροατία).

Το νοκ άουτ παιχνίδι των πλέι οφ θα διεξαχθεί την 1η Οκτωβρίου στην έδρα της ομάδας που θα κληρωθεί πρώτη.

Η ΑΕΚ έχει σταθεί αρκετή τυχερή, αφού έχει δύο καλά ζευγάρια με τα οποία μπορεί να κληρωθεί και να έχει αυξημένες πιθανότητες πρόκρισης στους ομίλους του Europa League (με την προϋπόθεση ότι θα περάσει τη Σεντ Γκάλεν) και μόλις ένα κακό, καθώς δεν θα ήθελε να βρει στον δρόμο της τη Βόλφσμπουργκ.

Champions Path
Group 1
Seeded
Young Boys (SUI)*
GNK Dinamo (CRO)*

Un?seeded
Floriana (MLT) vs Flora Tallinn (EST)
Tirana (ALB)**
KuPS (FIN) vs Suduva (LTU)?
Djurgarden (SWE) / CFR Cluj (ROU)

Group 2
Seeded
Dynamo Brest (BLR)*
Crvena zvezda (SRB)*

Unseeded
Ludogorets (BUL)**
Sarajevo (BIH) / Buducnost Podgorica (MNE)?
Riga (LVA) / Tre Fiori (SMR) / Celtic (SCO)
Ararat-Armenia (ARM) vs Celje (SVN)??

Group 3
Seeded
Qarabag (AZE)*

Unseeded
?Sheriff (MDA) / Dundalk (IRL)
KI (FRO) / Dinamo Tbilisi (GEO)?
Legia (POL) / Drita (KOS)

Main Path
Group 1
Seeded
1 Basel (SUI)? vs Anorthosis (CYP)?
2 Viktoria Plzen (CZE) / SonderjyskE (DEN)
3 Besiktas (TUR) / Rio Ave (POR)

Unseeded
4 CSKA-Sofia (BUL) / B36 (FRO)
5 AC Milan (ITA) / Bodo/Glimt (NOR)??
?6 Hapoel Beer-Sheva (ISR) / Motherwell (SCO)?

Group 2
Seeded
1 Sporting CP (POR) / Aberdeen (SCO)
2 Mura (SVN) / PSV Eindhoven (NED)
3 Copenhagen (DEN) / Piast Gliwice (POL)?

Unseeded
4 LASK (AUT) / Dunajska Streda (SVK)?
5 Rijeka (CRO) / Kolos Kovalivka (UKR)??
6 Rosenborg (NOR) / Alanyaspor (TUR)?

Group 3
Seeded
1 Charleroi (BEL)? / Partizan (SRB)
2 Wolfsburg (GER) / Desna Chernihiv (UKR)
3 Malmo (SWE) / Lokomotiva Zagreb (CRO)

Unseeded
4 Apollon Limassol (CYP)? / Lech (POL)?
5 Granada (ESP) / Locomotive Tbilisi (GEO)
6 St. Gallen (SUI) / AEK Athens (GRE)

Group 4
Seeded
1 Galatasaray (TUR)? / Hajduk Split (CRO)
2 Shkendija (MKD) / Tottenham (ENG)???
3 Standard Liege (BEL) / Vojvodina (SRB)
4 APOEL (CYP) / Zrinjski (BIH)??

Unseeded
5 Rostov (RUS) / Maccabi Haifa (ISR)
6 Willem II (NED)? / Rangers (SCO)????
7 Fehervar (HUN) / Reims (FRA)
8 FCSB (ROU) / Slovan Liberec (CZE)