Αστέρας Τρίπολης

Με το «δεξί» στα φιλικά ο Αστέρας Τρίπολης, 4-0 τον Ιωνικό

Μια εύκολη φιλική νίκη πέτυχε ο Αστέρας Τρίπολης που επικράτησε με 4-0 του Ιωνικού στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» στο πρώτο φιλικό παιχνίδι της σεζόν.

Ο Ριέρα ύστερα από πρέσινγκ που έκανε στην άμυνα του Ιωνικού και κλέψιμο της μπάλας, έβγαλε όμορφα στο νέο μεταγραφικό απόκτημα των Αρκάδων, τον Μπενίτο και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ στο 24ο λεπτό. Στο 29’ η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς κέρδισε πέναλτι, με τον Ριέρα να εκτελεί και ένα λεπτό αργότερα να σημειώνει το 2-0!

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με τον ίδιο ρυθμό με το πρώτο και τους γηπεδούχους να έχουν την κυριαρχία του παιχνιδιού. Στο 66’ ο Ιωνικός έκανε την πρώτη τελική στο ματς, όταν ο Μάναλης πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Τσιφτσής μπλόκαρε εύκολα. Ο Αστέρας Τρίπολης δεν σταμάτησε εκεί και στο 87’ ο Τιλίκα με τον Κρέσπι συνεργάστηκαν άψογα και ο τελευταίος πέτυχε το 3-0.  Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τιλίκα διαμόρφωσε το τελικό 4-0 και οι Αρκάδες έδωσαν ένα πολύ θετικό δείγμα για τη νέα σεζόν.