ΒΙΝΤΕΟ: «Ξεμπούκωσε» με Τικίνιο ο Ολυμπιακός - Άνετη «τεσσάρα» επί του Απόλλωνα

Αυτός, μάλιστα, ήταν Ολυμπιακός! Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κατά διαστήματα εξαιρετικοί και… παρέσυραν με 4-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης, παίρνοντας την δεύτερη σερί νίκη τους στο πρωτάθλημα.

Επιστροφή με γκολ για τον Μασούρα, που έδειξε πόσο έλειψε, αλλά ο πρωταγωνιστής ήταν ο Τικίνιο που με δύο σεντερφορίσια τέρματα, άνοιξε λογαριασμό και οδήγησε τους Πειραιώτες στη νίκη. Ο Ντάουντα μείωσε για τον Απόλλωνα Σμύρνης στη μοναδική του τελική στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ο Βρουσάι από ασίστ του Καρμπόβνικ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Στους επτά βαθμούς ο Ολυμπιακός, παραμένει χωρίς βαθμό η Ελαφρά Ταξιαρχία έχοντας 2-11 τέρματα! Με τον Αστέρα στην Τρίπολη παίζουν την Κυριακή οι Πειραιώτες, εντός έδρας με τον Ιωνικό ο Απόλλων Σμύρνης την Δευτέρα σε ένα ματς που έχει από νωρίς χαρακτήρα τελικού.

Με τη “σέντρα” του αγώνα, ο Ολυμπιακός έδειξε πως πολύ δύσκολα θα έχανε το… ρόλο του πρωταγωνιστή. Ο Απόλλων Σμύρνης δέχθηκε στα καρέ του την πρώτη μεγάλη ευκαιρία των “ερυθρόλευκων” με τη συμπλήρωση του 1 λεπτού, με τον Τικίνιο να στέλνει -με κοντινή κεφαλιά- την μπάλα ελάχιστα άουτ. Ο ίδιος παίκτης είχε νέα καλή κεφαλιά στο 7′.

Η υπεροχή του Ολυμπιακού… καρποφόρησε πολύ γρήγορα. Στο 8′ ο Αγκιμπού Καμαρά μπήκε από τα αριστερά προς τη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων, έκανε το πλασέ, ο Κότσαρης έκανε επέμβαση, αλλά ο Μασούρας πήρε το ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ (1-0).

Ο Απόλλων Σμύρνης είχε αποτυχημένες προσπάθειες να απειλήσει τα καρέ του Βατσλίκ. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει το… πάνω χέρι και να προσπαθεί να φτιάξει φάσεις, για να νικήσει τον Κότσαρη. Ο ρυθμός όμως στη συνέχεια έπεσε κι έτσι δεν είχαμε άλλες σημαντικές ευκαιρίες. Να αναφέρουμε ότι στο 37′ ο Κουτσιάφτης έδωσε “παίζεται” σε πτώση του Ανδρούτσου στη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων, ενώ στο επόμενο λεπτό έκανε χρήση του onfield review, ελέγχοντας πιθανό χέρι του Μπρούνο Άλβες μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά έδωσε επιθετικό φάουλ στον Μπα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους (47′), ο Ολυμπιακός έφτασε στο 2-0. Ο Τικίνιο πήρε την κεφαλιά -μετά από εκτέλεση κόρνερ- και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της “Ελαφράς Ταξιαρχίας” για το 2-0 και το πρώτο του γκολ στους “ερυθρόλευκους”.

Ο Ολυμπιακός φάνηκε να… λύνεται, με τον Μπουχαλάκη να μην βρίσκει δυσκολία, στο να “μοιράσει” παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι κυκλοφόρησαν εύκολα την μπάλα και προσπάθησαν να φτάσουν και σε άλλο γκολ., με τον Τικίνιο να είναι.. άτυχος στην “εκτέλεση”.

Ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε διορθωτικές κινήσεις, βάζοντας Ρόνι Λόπες και Καρμπόβνικ στις θέσεις των Μασούρα και Ρέαμπτσιουκ. Ο Τικίνιο συνέχισε να είναι η.. αιχμή του δόρατος και στο 72′ πέτυχε ένα σεντερφορίσιο γκολ, κάνοντας το 3-0.

Στο 79′ και μετά από φάση διαρκείας, ο Ντομίνγκες έκανε σουτ που κόντραρε, ο Βατσλίκ πεσμένος το… έβγαλε, αλλά ο Ντάουντα σκόραρε από κοντά, μειώνοντας σε 3-1 και πετυχαίνοντας το πρώτο φετινό γκολ φιλοξενούμενου στο “Καραϊσκάκης”, για το πρωτάθλημα. Τρία λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου, ο Βρουσάι υποδέχθηκε την μπάλα στην αντίπαλη περιοχή, ρόλαρε στον Μπρούνο Άλβες και διαμόρφωσε το τελικό 4-1. Το τέρμα του Παμπλίδη στο επόμενο λεπτό δεν μέτρησε, ως οφσάιντ.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ανδρούτσος, Ουσ. Μπα, Σισέ (76’ Παπαδόπουλος), Ρέαμπτσιουκ (67’ Καρμπόβνικ), Μπουχαλάκης, Κούντε, Ονιεκουρού (76’ Βρουσάι), Αγκ. Καμαρά, Μασούρας (67’ Ρόνι Λόπες), Τικίνιο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιάννης Πετράκης): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης (67’ Ντεντάκης), Ντομίνγκες, Μπρούνο Άλβες, Τουτουαρίμα (67΄Βιτλής), Κάστρο, Σλίβκα, Τσιλούλης (58’ Παμλίδης), Ματέι (82′ Σαχλί), Φαν Λα Πάρα, Ιωαννίδης (58’ Ντάουντα).