Άρσεναλ

ΒΙΝΤΕΟ: Η Άρσεναλ «χόρεψε» στο χιόνι την Γουέστ Μπρομ!

Με εντυπωσιακό τρόπο μπήκε στο 2021 η Άρσεναλ που διέλυσε με 4-0 την Γουέστ Μπρομ εκτός έδρας και πλησίασε στην πρώτη τετράδα της Premier League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Άρσεναλ ήταν ο Λακαζέτ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ, ενώ από ένα σημείωσαν οι Τίρνεϊ και Σάκα. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί σε ένα ακόμα παιχνίδι και παραμένουν στον πάτο της βαθμολογίας, έχοντας μόλις 8 βαθμούς σε 17 αγώνες.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και στο 10ο λεπτό απείλησαν με τον Σάκα, αλλά ο Τζόνστον ήταν στη σωστή θέση και απέκρουσε. Στο 16’ ο Σάκα έκανε το γύρισμα στον Ομπαμεγιάνγκ, αλλά αυτός δεν βρήκε για λίγο την μπάλα και έχασε την ευκαιρία να βάλει δύσκολα στον τερματοφύλακα της Γουέστ Μπρομ.

Στο 19’ ο Τζόνστον είπε «όχι» σε διαδοχικά σουτ των Μπεγερίν και Θεμπάγιος, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα η Αρσεναλ βρήκε τον τρόπο να ανοίξει το σκορ.

Ο Τίρνεϊ έκανε ωραία κούρσα από αριστερά, συνέκλινε και με ωραίο δεξί φαλτσαριστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων. Πέντε λεπτά αργότερα οι «κανονιέρηδες» πέτυχαν το 2-0 με τον Σάκα. Ο Σμιθ Ρόου έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Σάκα με πλασέ εξ επαφής έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στους φιλοξενούμενους.

Στο 33’ ο Τσόνστον απέκρουσε το σουτ Σμιθ Ρόου και στο 34’ την κεφαλιά του Χόλντινγκ. Στο 44’ ο Τζόνστον πραγματοποίησε μια ακόμη μεγάλη επέμβαση, αυτή τη φορά σε σουτ του Λακαζέτ.

Ιδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, παρά το γεγονός πως το χιόνι είχε καλύψει το τερέν στο «Χόθορνς». Στο 61’ ήρθε το τρίτο γκολ για την Άρσεναλ. Η φάση άρχισε από την εξαιρετική ενέργεια του Σάκα, ο Αζαγί δεν σημείωσε αυτογκόλ, ο Σμιθ Ρόου νικήθηκε από τον Τζόνστον, αλλά ο Λακαζέτ δεν αστόχησε και σκόραρε σε τρίτο διαδοχικό ματς.

Τρία λεπτά αργότερα έγινε το 4-0, με τον Γάλλο επιθετικό έπειτα την εξαιρετική ασίστ του Τίρνεϊ να φτάνει τα επτά γκολ στο πρωτάθλημα! Η Άρσεναλ έψαξε κι ένα πέμπτο γκολ, αλλά οι Ουίλιαν, Λακαζέτ και Ομπαμεγιάνγκ δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Τζόνστσον!

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις εδώ.