Λιντς Άρσεναλ

Premier League: Ο Λένο και τα δοκάρια γλίτωσαν την Άρσεναλ από την ήττα

Το ρεσιτάλ αστοχίας της Λιντς, τρία δοκάρια και ο συγκινητικός Λένο κατάφεραν να αποτρέψουν την Άρσεναλ από μια βέβαιη ήττα (0-0) στο «Έλαντ Ρόουντ».

Η τοποθέτηση του Ομπαμεγιάνγκ για πρώτη φορά επί ημερών Αρτέτα στην κορυφή της επίθεσης στο πρωτάθλημα έδειξε ότι θα αλλάξει την εικόνα της Άρσεναλ, που για 20 λεπτά πράγματι ήταν σταθερή. Μάλιστα, ο Πεπέ είχε δοκάρι σε επικίνδυνη σέντρα-σουτ στο 22’, ενώ τρία λεπτά μετά ο Γκαμπονέζος επιθετικός σπατάλησε με βιαστική επιλογή την ευκαιρία να σκοράρει. Για δεύτερο σερί ματς έμεινε χωρίς τελική στον στόχο στο πρώτο ημίχρονο και… μέχρι εκεί.

Από το 25’ και μετά, οι «κανονιέρηδες» παρέδωσαν... πνεύμα στη δραστήρια Λιντς, που υποχρέωσε τον Λένο στην πρώτη του μεγάλη απόκρουση με τον Μπάμφορντ στο 31’. Στο 52’ ο Πέπε άφησε την Άρσεναλ με δέκα παίκτες, λόγω της αποβολής του για κουτουλιά σε αντίπαλο.

Με την κατοχή ως και το 75% υπέρ τους, η ομάδα του Μπιέλσα άγγιξε το 1-0 στο 64’, όταν ο Ντάλας έπιασε τέλειο σουτ με πορεία στο «Γ», αλλά ο Λένο απογειώθηκε και επενέβη σωτήρια. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, όμως, η συμβολή του έλαβε τέλος και η διάσωση της Άρσεναλ πέρασε στον παράγοντα «τύχη», ή καλύτερα… δοκαριού.

Πρώτα ο Ροντρίγκο στο 79’ με υπέροχο σουτ από απόσταση, έπειτα ο Μπάμφορντ με καρφωτή κεφαλιά στο 87’ και ακόμη πιο δραματικά ο Ραφίνια με σουτ έξω από τη μικρή περιοχή, σημάδεψαν τα δοκάρια, χωρίς να ανοίξουν ποτέ το σκορ στην αναμέτρηση.