ΒΙΝΤΕΟ: Γκέλες για Αργεντινή και Ουρουγουάη στα προκριματικά του Μουντιάλ

Η Αργεντινή έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή του ομίλου της Λατινικής Αμερικής, μιας και τα ξημερώματα της Παρασκευής έχασε δύο βαθμούς στο 1-1 με τη Χιλή για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου του 2022.

Η Αργεντινή προηγήθηκε με πέναλτι του Λιονέλ Μέσι στο 24ο λεπτό, σε μία φάση όπου οι Χιλιανοί διαμαρτυρήθηκαν έντονα.

Όλα ξεκίνησαν από την προσπάθεια του Λαουτάρο Μαρτίνες να προλάβει μία πάσα, όπου ανατράπηκε από έναν αμυντικό της Χιλής. Οι Αργεντινοί ζήτησαν πέναλτι, με τον διαιτητή να συνεχίζει κανονικά τον αγώνα. Όμως, μετά την παρέμβαση του VAR, άλλαξε την απόφασή του, δίνοντας πέναλτι, το οποίο αξιοποίησε ο Μέσι.

Η Χιλή, όμως, απάντησε πολύ γρήγορα, όταν μετά από ένα φάουλ η μπάλα βρέθηκε στην μικρή περιοχή της Αργεντινής, με τον Αλέξις Σάντσες να βρίσκεται μόνος του και να πλασάρει εύστοχα για το 1-1.

Η Αργεντινή είχε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος, χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για το 2-1, αλλά ο Κλαούντιο Μπράβο έκανε ορισμένες μεγάλες αποκρούσεις για να κρατήσει το 1-1.

Στη βαθμολογία η Αργεντινή έμεινε 2η με 11 βαθμούς, ενώ η Χιλή είναι στην 6η θέση με 5 βαθμούς.

Η Ουρουγουάη ήθελε πάση θυσία τη νίκη για να βρεθεί στις θέσεις της απευθείας πρόκρισης στο Μουντιάλ του Κατάρ, αλλά έμεινε το 0-0 με την Παραγουάη.

Χωρίς τον Έντινσον Καβάνι, αλλά με τον Σουάρες στη αρχική ενδεκάδα, η Ουρουγουάη δεν μπήκε δυνατά και έδωσε τη δυνατότητα στην Παραγουάη να απειλήσει στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα και πίεσαν για το γκολ που, όπως φαίνονταν, θα τους έδινε τη νίκη. Όμως, δεν μπόρεσαν να έχουν τη μεγάλη φάση που θα τους έδινε το γκολ και τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Στη βαθμολογία η Παραγουάη είναι στην 4η θέση με 7 βαθμούς, έχοντας την ισοβαθμία από την Ουρουγουάη που επίσης έχει 7 βαθμούς, αλλά είναι στην 5η θέση που οδηγεί σε αγώνα μπαράζ.