ΒΙΝΤΕΟ: Βαθμολογική ανάσα για Μπιλμπάο

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο πήρε την νίκη κόντρα στην Βιγιαρεάλ (2-1) και ανέβηκε στην 7η θέση της βαθμολογίας .

Οι Βάσκοι προηγήθηκαν με τον Ραούλ Γκαρσία στο 14ο λεπτό, αλλά η Βιγιαρεάλ ισορρόπησε τον αγώνα και ισοφάρισε με τον Κοκιελίν στον 32ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος η Αθλέτικ ήταν απειλητική και κέρδισε πέναλτι στο 77ο λεπτό το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Μουνιάν για το 2-1. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία και για τρίτο γκολ αλλά ο Μπερενγκέρ αστόχησε σε πέναλτι στο 82ο λεπτό.

Η Μπιλμπάο ανέβηκε στην 7η θέση με 16 βαθμούς, ενώ η Βιγιαρεάλ είναι στην 13η με 11 βαθμούς.

Νωρίτερα, η Αλαβές (18η) σημείωσε τη δεύτερη της νίκη στο πρωτάθλημα, αποχωρώντας με το υπέρ της 2-0 από την έδρα της Κάντιθ (17η). Απόλυτος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Βιτόρια ο Χοσέλου, ο οποίος πέτυχε αμφότερα τα τέρματά της (6' και 90'+1').

Στο παιχνίδι των 19:30 οι Έλτσε και Εσπανιόλ ήρθαν ισόπαλες (2-2) στην έδρα της πρώτης. Το σκορ άνοιξε για τους γηπεδούχους στο 23' ο πρώην άσος της ΑΕΚ, Λούκας Μπογιέ. Οι φιλοξενούμενοι γύρισαν προσωρινά το ματς με δύο «κολλητά» γκολ, με τον Μορλάνες στο 51' και τον Ντε Τομάς στο 52'. Ωστόσο, ο Μπενεντέτο δεν είχε πει την τελευταία του... κουβέντα και σκοράροντας στο 84', έδωσε τον έναν βαθμό στην ομάδα του.