Αγκάλιασε την παραμονή η Αλαβές και βύθισε την Έλτσε

Αγκαλιά με την παραμονή της βρίσκεται η Αλαβές.

Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα του Χάβι Καγιέχα επικράτησε με 0-2 στην έδρα της Έλτσε και είναι κοντά στην παραμονή της στην La Liga, με τους γηπεδούχους από την πλευρά τους να βυθίζονται στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Στα του αγώνα, στο 40’ ο Χοσέλου άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, ύστερα από ασίστ του Ριόχα. Οι ρόλοι άλλαξαν στο 54’ αφού ο σκόρερ έγινε δημιουργός και ο δημιουργός σκόρερ για να γράψει ο Ριόχα το 2-0 για την Αλαβές που ήταν και το τελικό σκορ.

Την ίδια στιγμή, στο άλλο ματς που διεξήχθη, το οποίο ήταν αδιάφορο βαθμολογικά, η Οσασούνα επικράτησε 3-2 της Κάντιθ.

Ο Μπούντμιρ στο 38’ άνοιξε το σκορ για την Οσασούνα, για να έρθει ο Σάπονιτς στο 49’ να φέρει το ματς στα ίσα ύστερα από εκτέλεση πέναλτι. Στο 69ο λεπτό ο Ισκέρδο διπλασίασε τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους, με τον Μπούντιμιρ να χτυπάει ξανά στο 75’ και να γράφει το 2-2. Ο Περέα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό 3-2 και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Αραθάτε.