Γκλαντμπαχ-Μπάγερν

ΒΙΝΤΕΟ: Ανεπανάληπτος διασυρμός για την Μπάγερν στο κύπελλο Γερμανίας!

Απίστευτο στραπάτσο έπαθε σήμερα η Μπάγερν Μονάχου που γνώρισε την συντριβή με 5-0 από την Γκλάντμπαχ εκτός έδρας και αποχαιρέτησε από νωρίς το Κύπελλο Γερμανίας!

Η Γκλάντμπαχ την βρήκε μπόσικη και χωρίς προπονητή (ο Νάγκελσμαν αναρρώνει από Covid-19) και της προσέφερε μία από τις πιο βαριές ήττες της ιστορίας της  σε ένα απίστευτο βράδυ, όπου βίωσε την πιο βαριά ήττα της εδώ και 43 χρόνια (7-1 από την Φορτούνα Ντίσελντορφ στις 9 Δεκεμβρίου του 1978), ενώ απέτυχε να σκοράρει μετά από 84 συνεχόμενα παιχνίδια!

Μόλις μετά από 80 δευτερόλεπτα, οι Βαυαροί βρίσκονταν πίσω στο σκορ από γκολ του Κονέ, με τον Μπριλ Εμπολό να δίνει την ασίστ. Ο Ελβετός κέρδισε το πέναλτι από το οποίο ο Μπενσεμπαϊνί έκανε το 3-0 (21’), με τον Αλγερινό αριστερό μπακ να έχει προλάβει λίγο νωρίτερα να σημειώσει και το 2-0 (15’), σε ένα πρώτο ημίωρο όπου η Γκλάντμπαχ θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα γκολ.

Η Μπάγερν Μονάχου πελαγοδρομούσε στο γήπεδο και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Εμπολό να κάνει... πάρτι η Γκλάντμπαχ «σφράγισε» την πρόκριση.

Από λάθος του Ουπαμεκανό, ο Ελβετός έκανε το 4-0 (51’), ενώ έξι λεπτά αργότερα ολοκλήρωσε το προσωπικό του κρεσέντο, γράφοντας το 5-0 (57’), το οποίο έμεινε ως το τέλος!

Στα άλλα παιχνίδια του γερμανικού κυπέλλου, εκτός συνέχειας έμεινε η Στουτγάρδη του Ντίνου Μαυροπάνου που ηττήθηκε με 2-0 από την Κολωνία εντός έδρας, όπως και η Λεβερκούζεν του Πάνου Ρέτσου, που ηττήθηκε με 2-1 από την Καρλσρούη εντός έδρας

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα: Μανχάιμ - Ουνιόν Βερολίνου 1-3, Μπόχουμ - Άουγκσμπουργκ 2-2 (5-4 στα πέναλτι), Ντιναμό Δρέσδης - Σεντ Πάουλι 2-3 (στην παράταση), Ανόβερο - Φορτούνα Ντίσελντορφ 1-0.