Πελίστρι: «Δεχθήκαμε 3 γρήγορα γκολ και άλλαξε ο ρυθμός»

Ο Φακούντο Πελίστρι μετά την ήττα με 1-4 από την Τσέλσι, τόνισε ότι ο Παναθηναϊκός είχε καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δέχθηκε τρία γρήγορα γκολ, γεγονός που άλλαξε τον ρυθμό του παιχνιδιού.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Ουρουγουανός:

«Τέτοιου είδους αγώνες απαιτούν πάντοτε να δώσεις το μάξιμουμ των δυνατοτήτων σου. Παίξαμε ένα καλό πρώτο ημίχρονο κόντρα σε έναν πολύ ποιοτικό αντίπαλο, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να πετύχουν διαδοχικά γκολ.

Σε αυτούς τους αγώνες οι λεπτομέρειες είναι αυτές που ρυθμίζουν και παίζουν ρόλο. Αν δεν καταφέρεις να βρεις λύσεις σε αυτές τις λεπτομέρειες, τότε τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα. Αυτό που κρατώ είναι ο θετικός τρόπος με τον οποίο ξεκινήσαμε και από εκεί και πέρα θα κοιτάξουμε τα θετικά και θα προσπαθήσουμε να προχωρήσουμε.

Για το κακό δεκάλεπτο και την έλλειψη αντίδρασης:

«Καταρχάς, τη στιγμή που η αντίπαλη ομάδα βγήκε από την πίεση και άρχισε να έχει την κατοχή, ήμασταν σε περίοδο που δεχτήκαμε τα γκολ. Γενικά, όμως, θα πω ότι ο Παναθηναϊκός έπαιξε καλά.

Βεβαίως, δεχτήκαμε τρία γρήγορα γκολ, αλλά όταν δέχεσαι τόσο γρήγορα γκολ, καταλαβαίνεις ότι αλλάζει και ο ρυθμός του παιχνιδιού. Ωστόσο, όπως είπα και πριν, κρατάω τα θετικά.

Πιέσαμε ψηλά, είχε ένταση ο αγώνας και πιστεύω ότι αυτή η πίεση και η ένταση θα μας βοηθήσουν ώστε να μπορέσουμε να βελτιωθούμε και να παίξουμε καλύτερα στο μέλλον.»