«Πάτησε» τον ΠΑΟΚ ο Πανιώνιος

Ο Πανιώνιος με άμυνα… ατσάλι, κυρίως στο δεύτερο μέρος, νίκησε τον ΠΑΟΚ 73-62 στο… καυτό ΔΑΚ Γλυφάδας και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Με τη νίκη αυτή ο “Ιστορικός” ανέβηκε στο 2-1, με τους Θεσσαλονικείς να πέφτουν στο 1-2, ύστερα από τρεις αγωνιστικές.

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη, μπορεί να μην έθελξαν με την επίθεση τους, ωστόσο μέσω της άμυνας τους ανάγκασαν σε 12 λάθη τους παίκτες του Καντσιλιέρι που σούταραν με 5/21 έξω από τα 6.75μ.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπράουν με 15 πόντους σε 26′, με τον Σαλούστρο να είναι καθοριστικός στο δεύτερο μέρος με 11 πόντους. Διψήφιος και ο Ντέιβις με 10 πόντους.

Από την αντίπερα όχθη ξεχώρισε ο Μπαρτλεϊ με 15 πόντους και 5 ριμπάουντ, με τον Άπσον να προσθέτει 12 πόντους σε 20′ και τους υπόλοιπους παίκτες του Καντσελιέρι να μένουν σε μονοψήφια επίπεδα.

Νευρικό ξεκίνημα και για τις δυο ομάδες, προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ με επιθετική πολυφωνία

Mε τον Κάναντι στην πεντάδα ξεκίνησε ο Πανιώνιος, ωστόσο οι «κυανερύθροι» ήταν νευρικοί στην αρχή μένοντα χωρίς σκορ για περισσότερο από 4’, έχοντας 0/8 εντός πεδιάς. Ο ΠΑΟΚ πήρε αέρα 7π. (0-7 στο 3’), με τον Γκίκα να σπάει το ρόδι με τρίποντο για το 3-7 στο 4’. Η ομάδα του Καντσιλιέρι διατήρουσε μικρό προβάδισμα (+6, 7-13 στο 7’), με τους Νεοσμυρνιώτες να βγάζουν ένταση στην άμυνα και με σερί 6-0 έφεραν το παιχνίδι σε ισορροπία (13-13 στο 8’). Μπράρτλεϊ και Φόρεστερ έστειλαν τον ΠΑΟΚ με +5 (15-20) στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου σε μια περίοδο με αρκετή νευρικότητα και από τις δυο ομάδες.

Ο Πανιώνιος έσφιξε την άμυνα του, ο Μπράουν έδωσε επιθετικές λύσεις και οι «κυανέρυθροι» πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια

Ο Πανιώνιος με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου μείωσε στον πόντο (21-22 στο 12’), με τους «κυανέρυθρους» να έχουν σφίξει την άμυνα τους, κόντρα στον άστοχο ΠΑΟΚ (2/10τρ.). Ο Μπράουν έκανε πολύ καλή δουλειά στην ρακέτα (8π.), με τους «κυναέρυθρους» να παίρνουν προβάδισμα για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (27-24 στο 16’). Η απάντηση των Θεσσαλονικιών ήταν άμεση με τον Άπσον να κάνει ένα προσωπικό σερί 5-0 για το 27-29 στο 17’, με τον Μπράουν να είναι ο μοναδικός που έδινε σκορ από πλευράς γηπεδούχων (11π). Ο Πανιώνιος έκλεισε με 5-0 σερί και προβάδισμα  3π. το ημίχρονο, με τον Σαλούστρο να σκοράρει στο φινάλε, βάζοντας και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ.

Ο Μπάρτλεϊ βρήκε ρυθμό, ο Πανιώνιος είχε φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του και διατήρησε το προβάδισμα του

Με τρίποντο του Μπάρτλεϊ μπήκε ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος, με τον Πανιώνο να απαντά άμεσα με 6-0 σερί, αποκτώντας για πρώτη φορά στην αναμέτρηση αέρα 6π. (40-34 στο 22’). Ο Μπάρτλεϊ είχε βρει ρυθμό, με τον Αμερικανό να μειώνει στο πόντο, φτάνοντας τους 13π. (41-40), με το Κρούζερ να ισοφορίζει σε 43-43, σε ένα επιμέρους 2-9 για τον Δικέφαλο του  Βορρά. Οι Νεοσμυρνιώτες πήραν και πάλι τα ηνία στο προβάδισμα, με τους Κάναντι και Κένταλ Σμιθ να ηγούνται της επίθεσης του Πανιωνίου (52-46 στο 28’), με τους γηπεδούχους να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο στο +4 (54-50).

Ψυχωμένοι” οι παίκτες του Πανιωνίου έσφιξαν την άμυνα τους, με τους “κυανέρυθρους” να επιστρέφουν στα θετικά αποτελέσματα

Με τρίποντο του Σαλούστρου ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο ο Πανιώνιος (57-50 στο 31′), ενώ ο Κάναντι με νέο σουτ από τα 6.75μ. έδωσε για πρώτη φορά διψήφια τιμή στο προβάδισμα των “κυανέρυθρων”. Ο Κένταλ Σμιθ έστειλε την διαφορά στο +11 (63-52 στο 34′), με τον Μπράουν να φτάνει τους 15π. γράφοντας το 67-56 στο 36′, με τους γηπεδούχους να έχουν ξεκάθαρα το μομέντουμ της αναμέτρησης. H oμάδα του Άρη Λυκογιάννη έπαιζε εξαιρετική άμυνα, διατηρώντας το προβάδισμα της σε επίπεδα ασφαλείας (+11, 67-56 στο 37′), την στιγμή που οι Θεσσαλονικείς με σερί 5-0 δημιούργησαν πονοκέφαλο στους “κυανέρυθρους” (67-61 στο 38′). Ο Σαλούστρος σημείωσε ένα κρίσιμο καλάθι για το 69-61, ενώ ο Νόκο με 2/2β. έγραψε το 71-62, γέρνοντας την πλάστιγγα της νίκης στην πλευρά του Πανιωνίου ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 34-31, 54-50, 73-62.