Α1 Μπάσκετ Γυναικών: Σόκαρε τον ΠΑΟΚ η Ελευθερία Μοσχάτου

Μετά τη νίκη στα Χανιά, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να κερδίσει στην έδρα του, με την Ελευθερία Μοσχάτου από την πλευρά της να παίρνει μια σημαντική νίκη, την πρώτη στο πρωτάθλημα της Α1 Μπάσκετ Γυναικών μετά από 2 αγωνιστικές, χάρη στις Έιβερι, Τζέιμς και Χάιντερ που σκόραραν τους 51 από τους 63 πόντους της ομάδας.

Η εικόνα του ματς

Με τη Χάιντερ να σκοράρει επτά σερί πόντους οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν 2-9. Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ με υπομονή στο παιχνίδι του κατάφερε να προσπεράσει στην πρώτη περίοδο με 18-15 και με καλάθι της Καρλάφτη να κάνει το 24-18. Σε εκείνο το σημείο οι ξένες της Ελευθερίας Μοσχάτου (Τζέιμς, Έιβερι και Χάιντερ) «έτρεξαν» ένα σερί 0-11 για το 26-32, όμως Χόλιβεϊ και Στάνλεϊ έφεραν άμεσα την ισορροπία ξανά στο παιχνίδι, με το ημίχρονο να λήγει στο 32-33.

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο προβάδισμα, ώσπου η Τζέιμς με διαδοχικούς πόντους «έγραψε» το 45-51, με τη διαφορά ανοίγει στο +10 (48-58) με τρίποντο της Χάιντερ στα 5’ πριν το φινάλε. Ο χρόνος πίεζε πλέον τον ΠΑΟΚ που με την Παυλοπούλου προσπαθούσε να μείνει κοντά στο σκορ. Όμως, η Χάιντερ ήταν και πάλι εκεί για να «κλειδώσει» τη νίκη για την ομάδα της.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 32-33, 45-51, 56-63.

ΠΑΟΚ ( Κεραμιδάς): Χόλιβεϊ 15, Στάνλεϊ 4, Χαιριστανίδου 4, Μακίταλο 4, Παυλοπούλου 13 (1), Κατσαμούρη 4, Καρλάφτη 9 (1), Κιλαζίδου 4, Στοΐλκοβιτς.

Ελευθερία Μοσχάτου (Τσαραπατσάνης): Δαμουλάκη 5, Λόρενς 1, Νάτσκου, Έιβερι 17 (3), Κοντογεωργού, Θεοωδορομανωλάκη 5 (1), Τζέιμς 16 (1), Χάιντερ 19 (2).